Ata nutku model havuzu dalga denetleyicisinin elektronik kart ve gömülü yazılım tasarımı
Design of electronic control board and embedded software for ata nutku ship model testing pool wave generation tool
  1. Tez No: 553936
  2. Yazar: VEHBİ UMUR ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nde bulunan Ata Nutku Gemi Model Havuzu'nun kapalı çevrim kontrolünü yapacak, gerektiğinde manuel veya bilgisayar üzerinden kullanıcı arayüzü ile kontrol edilebilecek bir elektronik kart tasarlanmıştır. Ata Nutku Gemi Model Havuz'u iki adet 12.5kW gücünde motora sahiptir. Havuz 4.5m derinliğindedir ve içerisinde iki adet motorun hidrolik devre ile hareket verdiği, zeminden 3.15m yukarıda ve 1.35m yüksekliğinde bir palet bulundurur. Motorlar paleti hareket ettirerek havuz içerisinde istenilen dalga şekillerinin oluşmasını sağlar. Sistem genel olarak bir elektronik kontrol kartı, motorlara hareket veren aktüatör ve paletten konum geri beslemesi almayı sağlayan sensörden meydana gelir. Tüm sistemin bir düzen içinde çalışabilmesi için bir elektronik kart ve gömülü yazılım tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work an electronic board and embedded software have been designed for Ata Nutku Ship Model Testing Pool Wave Generation Tool. Ata Nutku Ship Model Pool has two 12.5kW motors. Pool's deep about 4.5m and has a flap which is taking movement from hydraulic circuit and hydraulic circuit taking power from motors. The flap is located above 3.15m from ground and height is 1.35m. Motors move flap as we want and generate wave in the pool. System has an electronic control board, an actuator for giving move orders to the motors and a sensor for taking position feedback from flap. To run whole system in one order an electronic board and embedded software designing has been aimed and will be used instead of old digital controller in this work.