Üçlü negatif meme kanserinde rassf1a geni promotor metilasyon düzeyinin belirlenmesi
Determination of rassf1a gene promoter methylation level in triple negative breast cancer
- Tez No: 553941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÖZGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sporadik insan malignansilerinde RASSF1A en sık metilasyona uğrayan tümör supresör genlerden biridir. Pek çok farklı malignanside, yüksek frekansta RASSF1A promotör hipermetilasyonu olduğu ve bu frekansın kanser patogenezi ve daha agresif klinik fenotiple birliktelik gösterdiği bildirilmiştir. Üçlü negatif meme kanseri, diğer meme kanserlerine göre daha agresif fenotip göstermektedir ve literatür incelendiğinde RASSF1A promotör hipermetilasyonunun meme kanseri tümörogenezinde etkili olduğu yönünde güçlü bulgular görülmektedir. Bunlar bir arada düşünüldüğünde, RASSF1A metilasyon durumu, kanser risk ve prognozu için, klinik değerlendirmede iyi bir potansiyel biomarkır olabilir. Bu çalışmanın amacı; üçlü negatif meme kanserinde RASSF1A promotör metilasyon durumunun belirlenmesidir. Çalışmamıza, üçlü negatif meme kanseri olan 37 hasta ve 29 normal meme kontrol doku grubu dahil edildi. DNA metilasyon analizi formalinle fiske edilmiş parafine gömülü üçlü negatif meme kanseri doku örneklerinde gerçekleştirildi. DNA izolasyonu ve bisülfit uygulamasını takiben, DNA metilasyonu, real-time PCR yöntemi ile analiz edildi. Üçlü negatif meme kanseri grubunun RASSF1A geni metilasyonu frekansı %72,2 olarak tespit edilirken, bu oran kontrol grubunda %37,9 olarak bulundu (p=0,020). Sonuçlar benzer çalışmaların sonuçlarıyla paralellik gösterdi. Üçlü negatif meme kanseri grubunda RASSF1A metilasyonu ile histolojik derece, kanser evresi, lenf nodu tutulumu ve tümör çapı arasında bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In sporadic human malignancies, RASSF1A is one of the tumor suppressor genes that most frequently undergo methylation. Hypermethylation of the highly frequent RASSF1A promoter association with cancer pathogenesis and a more aggressive clinical phenotype has been reported in many different malignancies. Triple negative breast cancer shows a more aggressive phenotype than other breast cancers and when the literature is investigated, strong findings are found that RASSF1A promoter hypermethylation is effective in breast cancer tumorigenesis. When considered together, RASSF1A methylation status may be a good potential biomarker for clinical assessment of cancer risk and prognosis. The purpose of this study is; determination of RASSF1A promoter methylation status in triple negative breast cancer. This study included 37 patients with triple negative breast cancer and 29 control group individuals. DNA methylation analysis was performed in formalin-fixed paraffin-embedded triple negative breast cancer tissue specimens. Following DNA isolation and bisulfite application, DNA methylation was analyzed by real-time PCR. The frequency of RASSF1A gene methylation was %72,2 in the study group of triple negative breast cancer whereas the frequency was %37,9 in the control group (p=0,020). The results were similar with previous studies in the literature. In cancer group, RASSF1A methylation was not associated with histological grade, cancer stage, lymph node metastasis and tumor diameter.