Sultan sazlığı (Kayseri) florası
Flora of Sultan Sazlığı (Kayseri)
- Tez No: 55396
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu araştırma, Kayseri ili'nin Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı ilçeleri arasında yer alan ve 1071 m yükseklikte bulunan Sultan Sazlığı'nın Florası'nı içermektedir. 1993 ve 1994 yıllarında gerçekleştirilen birçok gezi sonucu 1263 örnek toplanmış ve bunların değerlendirilmesiyle 66 familya, 271 cins, 401 tür, 2 alttür ve 1 varyete saptanmıştır. Ayrıca alan ile ilgili floristik liste, anahtar, lokalite ve genel vejetasyon hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma alanından 71 adet B5 karesi için yeni kayıt saptanmıştır. Araştırma alanı ile ilgili en büyük on familya ve cinsler belirlenmiş olup ilk üç büyük familya Asteraceae (42 tür), Poaceae (37 tür), Chenopodiaceae (30 tür) ve ilk üç büyük cins ise Juncus (6 tür), Salvia (6 tür), Centaurea (6 tür) bulunmuştur. Fitocoğrafik bölge elementlerinin oranı Iran - Turan %21.2 (85 tür), Avrupa - Sibirya %6.9 (28 tür), Akdeniz %2.7 (11 tür) ve bilinmeyenler %69.2 (277 tür) olarak bulunmuştur. Endemizm oranı ise %1 0.08 (37 tür)'dir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research contains the Flora of Sultan Sazlığı situated between Develi, Yeşilhisar and Yahyalı districts belonging to the province of Kayseri, at an altitude of 1071m. A number of visits to the study area have been made in 1 993 and 1 994 and 1 263 specimens have been collected. An evaluation of these specimens has revealed 66 families, 271 genera, 401 species, 2 subspecies and 1 variety. A floristic list and a key have been constructed. Additionally, information on locality and general observations on vegetation have been recorded. The 71 new square records from B5 have been given. The first ten families and genera have been defined; three of which are being Asteraceae (42 species), Poaceae (37 species) and Chenopodiaceae (30 species) for families, and of which are being Juncus (6 species), Salvia [6 species) and Centaurea (6 species) for genera. The distribution of phytogeographic elements is as follows: Irano-Turanian 21.2% (85 species), Euro-Siberian 6.9% (28 species), Mediterranean 2.7% (1 1 species) and unknown 69.2% (277 species). The percentage of endemism is 10.08 (37 species).