Serbest lie cebirlerinin otomorfizm grubu
Automorphism group of free lie algebras
- Tez No: 553975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Fm karakteristiği sıfır olan bir K cismi üzerinde rankı m≥2 olan serbest metabelyen Lie cebiri olsun. Fm nin sırasıyla otomorfizmleri grubunu ve iç otomorfizmleri normal altgrubunu Aut(Fm) ve Inn(Fm) ile gösterelim. Inn(Fm) içindeki her bir otomorfizm ile değişmeli olan bir φ otomorfizmine merkezi otomorfizm denir. Bu şekildeki otomorfizmler bir grup oluşturur ve bu grup Inn(Fm) nin Aut(Fm) içindeki merkezleyenidir. Merkezi otomorfizmler grubunu C(Inn(Fm)) ile gösterelim. Inn(Fm) grubu değişmeli bir grup olup C(Inn(Fm)) tarafından içerilir. Bu çalışmada C(Inn(Fm)) grubunun Inn(Fm) grubuna eşit olduğu elemanter olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let Fm be the free metabelian Lie algebra of rank m≥2 over a field K of characteristic 0. Let Aut(Fm) and Inn(Fm) indicate the group of automorphisms of Fm and the group of inner automorphisms of Fm, respectively. An automorphism φ is said to be a central automorphism if it commutes with each automorphism in Inn(Fm). Such automorphisms form a group which is the centralizer of Inn(Fm) in Aut(Fm). Let C(Inn(Fm)) stand for the group of central automorphisms. Inn(Fm) is an abelian group, hence it is contained by C(Inn(Fm)). In this study, we show by elementary techniques that the group C(Inn(Fm)) is equal to the group Inn(Fm).