Serbest nilpotent lie cebirlerinin normal otomorfizmaları için test elemanları
Test elements for normal automorphisms of free ni̇lpotent lie algebras
  1. Tez No: 943875
  2. Yazar: HİTEM AZİZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fm, karakteristiği sıfır olan bir k cismi üzerinde, m eleman tarafından serbest olarak üretilen Lie cebiri olsun. γk (Fm ),Fm serbest Lie cebirinin alt merkezi serisinin k-nıncı terimi olsun. O zaman L(m,K)= Fm∕γk (Fm ), (k-1). sınıftan serbest nilpotent Lie cebiridir. L(m,K) serbest nilpotent Lie cebirinin otomorfizmlerinin kümesi bileşke işlemi ile bir grup oluşturur ve bu grup Aut(L(m,K)) ile gösterilir. Aut(L(m,K)) grubunun bazı özel altgrupları vardır. Bunlardan biri: L(2,K) cebirinin her I ideali için N(I)=I sağlayan N otomorfizmlerinin oluşturduğu gruptur. Bu gruba normal otomorfizmler grubu denir.L(m,K) serbest nilpotent Lie cebirinin bir B endomorfizmi ve x∈L(m,K)için, x elemanın B altındaki görüntüsünün sabit kalması yani B(x)= x olması B nin otomorfizm olmasını gerektiriyorsa x elemanına test elemanı denir. Son zamanlarda bir Lie cebirinin otomorfizmaları ve test elemanları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Biz bu çalışmalardan farklı olarak bir endomorfizm altındaki görüntüsünün sabit kalması o endomorfizmin normal otomorfizm olmasını gerektiren elemanları bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Let Fm​ be the free Lie algebra generated freely by m elements over a field kk of characteristic zero. Let γk(Fm) denote the kkth term of the lower central series of the free Lie algebra Fm​. Then the quotient Lm,k=Fm/γk(Fm) is the free nilpotent Lie algebra of class (k−1). The set of automorphisms of the free nilpotent Lie algebra L2,k under composition, forms a group denoted by Aut(Lm,k). This group has some notable subgroups. One of them is the group formed by the automorphisms N that satisfy N(I)=Ifor every ideal II of the algebra L(m,k) This group is called the group of normal automorphisms. Let B be an endomorphism of the free nilpotent Lie algebra Lm,k​, and let x∈Lm,k If the condition B(x)=x implies that B is an automorphism, then x is called a test element. Recently, there have been many studies on automorphisms and test elements of Lie algebras. In contrast to these studies, our aim is to find those elements for which the preservation of the element under an endomorphism implies that the endomorphism is a normal automorphism.