Türkiye bankacılık sektöründe banka kredileri ile milli gelir arasındaki ilişkinin il bazında incelenmesi
Investigating relationship between banking credits and national income in Turkish banking sector by city
- Tez No: 554022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bankacılık kredileri bir ekonomi için önemli bir değişkendir. Tüketiciler için harcamalarını artırmalarını sağlayacak bir araç, firmalar için ise yatırımlarını artırabilmelerini sağlayacak bir araçtır. Tüketim ve yatırımlardaki artışlar yoluyla da istihdamı ve ülkede üretilen geliri artırır. Bankalar da verdikleri krediler sayesinde hem gelir elde ederler hem de atıl fonlarını değerlendirmiş olurlar. Bu nedenle bankacılık kredileri ile milli gelir arasındaki ilişki iktisat yazını için önem taşımaktadır. Ayrıca farklı iller farklı gelir gruplarında yer aldığından illerin ekonomik durumlarına göre de ayrı ayrı incelenmesi de önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yer alan 81 ilin ihtisas ve ihtisas dışı kredi kullanımlarının kişi başı gayri safi hasılaları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu amaçla 2004-2017 yılları arası verileri ile panel veri ekonometrisi teknikleri kullanılarak KBGSYH üzerinde bankacılık kredilerinin etkisinin varlığı araştırılmıştır. Kurulan model sonucunda tarım kredileri dışındaki kredilerin KBGSYH üzerinde istatistiksel anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Banking credits are an important variable for an economy. It is a tool that will enable consumers to increase their expenditures and to increase their investments for firms. By increasing consumption and investments, it increased an employment and income of a country. Banks generate income and evaluate their idle funds using credits that have given. For this reason, the relationship between banking loans and national income is important for economic literature. In addition, different provinces are included in different income groups therefore it is important to examine the provinces separately according to their economic situation. In this study, the effects on per capita gross domestic product of the specialized and non-specialized credit usage of 81 provinces are investigated. For this purpose, the effects of banking loans on the GDPPC were investigated with the data between 2004-2017 by using panel data econometrics techniques. As a result of the model, it was found that loans except agriculture credits had a statistically significant and negative effect on gross domestic product per capita.