Kelime ve cümle yapıları bakımından Arapça ve Farsçanın karşılaştırılması
Comparision of Arabic and Persian languages in terms of word and sentence structures
- Tez No: 554063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MÜCAHİT ASUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, Arapça ve Farsçada kelime ve cümle yapılarının benzer ve farklı yönlerini tespit ederek karşılaştırmalı dil öğrenimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada karşıtsal dilbilim ve karşıtsal çözümleme yöntemlerinden yararlanılarak Hami-Sami dil ailesine mensup Arapça ile Hint-Avrupa dil ailesine mensup Farsça dilleri, kelime ve cümle yapıları bakımından karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Giriş bölümü, birinci bölüm ve ikinci bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde her iki dil, kelime yapıları bakımından, ikinci bölümünde ise cümle yapıları bakımından karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın her iki dili öğrenen öğrencilere, özellikle İlahiyat fakültesinde okuyup birinci yabancı dil olarak Arapçayı öğrenen ve Farsçayı seçmeli ders olarak alan öğrenciler ile Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyup birinci yabancı dil olarak Farsçayı öğrenen ve Arapçayı seçmeli ders olarak alan öğrencilere yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a contribution to comparative language learning, determining the similarities and differences of word and sentence structures in Arabic and Persian languages. In this study it is aimed to make a comparison between Arabic which is a member of Afro-Asiatic languages and Persian which is a member of Indo-European languages using contrastive linguistics and contrastive analysis methods. This study consists of introduction, first and second parts. In the first part of this study both of the languages are compared in terms of word structures; and, in the second part they are compared in terms of sentence structures. This study is thought to be useful to the students studying in the faculty of religious studies who are learning Arabic as the main foreign language and Persian as an elective language; and the students studying in the faculty of Persian philology who are learning Persian as the main foreign language and Arabic as an elective language.