Söğüt (Salix alba L.) odun ve kabuğunun kimyasal yapısı üzerine araştırmalar
Investigations on chemical composition of wood and bark of willow (Salix alba L.)
- Tez No: 554075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ EMRAH DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada genellikle sulak alanları tercih eden ve Göller Bölgesi'nde doğal olarak yetişen Söğüt (Salix alba L.) ağacının odun ve kabuğunun kimyasal yapısı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Söğüt ağacının odun ve kabuk örnekleri üzerinde hücre çeperi ana bileşenleri, çözünürlük değerleri, hekzan ve aseton ekstraksiyonu ile elde edilen lipofilik ve hidrofilik madde miktarı ve bileşenleri araştırılmış olup kabukta yağ asidi tayini ve suberin analizi yapılmıştır. Holoselüloz oranı odun ve kabukta %81,70 ve % 70,18, α-selüloz %48,42 ve %40,32, lignin miktarı %24,41 ve %33,81, sıcak su çözünürlüğü %13,88 ve 43,88, %1'lik NaOH çözünürlüğü %31,26 ve %30,72, hekzan çözünürlüğü 31,26 mg/g ve 30,72 mg/g, aseton: su çözünürlüğü 31,26 mg/g ve %30,70 mg/g olarak tespit edilmiştir. Hekzan ektraksiyonu sonucu elde edilen lipofilik madde miktararı ve bileşenleri odunda %25,80 linoleic, kabukta %32,94 N-ethylacetamide, yağ asidi tayini kabukta %55,71 9,12 octadecadienoic acid olarak tespit edilmiştir. Aseton ekstraksiyonu sonucu elde edilen hidrofilik madde miktarları ve bileşenleri odunda %17,00 2-methyl-4-keto-pentan-2-ol, kabukta %32,24 sucrose olarak tespit edilmişir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical structure of the wood and bark of Willow tree (Salix alba L.), which generally prefer wetlands and which grow naturally in the Lakes Region in Turkey, has been studied. The main components of the cell wall, the solubility values, the amount of lipophilic and hydrophilic substances obtained by extraction of hexane and acetone were investigated on the wood and shell samples of the willow tree and the fatty acid determination and suberin analysis were performed in the bark. Holocellulose ratio in wood and bark were 81,70% and 70,18%, α-cellulose 48,42% and 40,32%, lignin content 24,41% and 33,81%, hot water solubility 13,88% and 43% 88, 1% NaOH solubility 31,26% and 30,72%, hexane solubility 31,26 mg / g and 30,72 mg / g, acetone: water solubility 31,26 mg / g and 30,70 mg / g. The amount of lipophilic substance obtained as a result of hexane extraction and its components were determined as% 25,80 linoleic,% 32,94 N-ethylacetamide in bark, fatty acid determination% 55,71 9,12% octadecadienoic acid in bark. The amount of hydrophilic substance obtained as a result of acetone extraction and its components in the wood% 17.00 2-methyl-4-keto-pentan-2-ol 2%, the bark was determined as 32.24% sucrose.