Zemahşerî'nin kelâmî görüşleri
The theological views of Zamakhshari
  1. Tez No: 554085
  2. Yazar: HİLMİ KEMAL ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET SOYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Mu'tezile kelâm bilgini Zemahşerî, dil, belagat, tefsir ve kelâm alanında çeşitli eserler kaleme alarak bu alanda kendisinden söz ettiren bir isimdir. Tefsir alanında kaleme aldığı el-Keşşâf isimli eseriyle kendisinden sonraki müfessirler üzerinde büyük bir tesir bırakan Zemahşerî'nin kelâm ilmi ile alakalı görüşlerini ise el-Minhâc adlı eserinden öğrenmek mümkündür. Onun kelâmcı kimliğini ve mensubu olduğu Mu'tezilî ekolü bu iki eser üzerinden okumak önemlidir. Zemahşerî'nin Mu'tezile'ye mensubiyeti ile ilgili bazı tartışmalar da mevcuttur. Bu açıdan onun i'tizâlî görüşlerinden dolayı tövbe ettiği iddialarının vüzuha kavuşturulması İslâm düşüncesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca Zemahşerî'nin Mu'tezile'nin bakiyesi birkaç isimden biri olması dolayısıyla onun düşünce dünyasının arka planını aralamaya çalışmak aynı zamanda Mu'tezilî düşüncenin son kertedeki durumunun tespitine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Zamakhshari, Mu'tazilite kalâm expert, has acquired a great fame via his various works in different fields such as linguistics, eloquence, exegesis and kalâm. Zamakhshari's commentary called Al-Kashshâf has influenced the exegetes that lived after him greatly and also it is possible to learn his views of kalâm from his work called al-Minhâj. It is important to examine over these two works his identity as a theologian, Mu'tazilism which he was one of its followers and the Mu'tazilite school that he followed. There are some discussions about Zamakhshari as a follower of Mu'tazilite school. That's why it is important in terms of Islamic thought to bring to light the allegations which claim that he has repented from his Mu'tezilite opinions. Additionally, because Zamakhshari is one of the last Mu'tezilite theologians, shedding light on the background of his thoughts would has a contribution to determine the opinions of the last period Mu'tezilites.