Environmental, social, governance performance, and bank cost of financing
Çevresel, sosyal, ve kurumsal yönetişim performansı ve banka finansman maliyeti
- Tez No: 759634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde gitgide daha çok sayıda şirket yalın kar maksimizasyonundan ziyade çevresel, sosyal ve ekonomik hedefleri baz alan daha dengeli bir kurumsal hedefe odaklanmaktadır. Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim alanındaki faaliyetler birçok şirket için yönetim kurulu düzeyinde ele alınması gereken bir mesele haline gelmiştir. Bu şirketler müşterileri, hissedarları, iş ortaklarını, doğayı&çevreyi ve toplumu da içeren çoklu paydaşlara hizmet etmeyi hedeflemektedir. Bununla birlikte bu alanda daha çok çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim ile firma mali performansı arasındaki ilişkiyi irdeleyen birçok akademik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada bütün dünyadaki halka açılmış bankaların finansman maliyeti ile çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim alanındaki performansı arasındaki ilişki incelenmektedir. Yapılan regresyon analizleri sonucu bankaların finansman maliyeti ile çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim alanındaki performansı arasında dikkate değer bir ilişki olmadığını göstermektedir. İlk etapta yapılan sıradan en küçük kareler yöntemi sonucu olarak kurumsal yönetişim ve hem sermaye maliyeti hem de mevduat maliyeti arasında zayıf bir ilişki bulunurken çevre ve hem sermaye maliyeti hem de mevduat maliyeti arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Sağlamlık testi olarak ortalama ülke puanları baz alınarak araç değişkenler yöntemi ile hem sermaye maliyeti hem de mevduat maliyeti için regresyon analizleri yapılmıştır. Araç değişkenler yöntemi sonucunda çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim'in her bir ayağı ile mevduat maliyeti arasında pozitif bir ilişki bulunmuşken çevresel ayağı ile sermaye maliyeti arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today more and more companies are shifting their focus from pure profit maximization to achieving a balanced bottom line, i.e. environmental, societal and economic targets. Environmental, Social and Governance has become a board-level issue for many companies. These companies aim to serve multiple stakeholders, customers, shareholders, business partners, nature, and society in general. In line with this, there emerged numerous studies in this area, mostly measuring the association between ESG and financial performance. In this thesis, I investigate the association between cost of capital and ESG performance for banks listed around the world. Results show that there are not mostly statistically significant relationships between cost of capital and environmental, social and governance scores of the banks. The initial OLS regression provided a weak negative association between Governance performance and both cost of equity and cost of deposits while a positive relationship between ENV performance and cost of equity and cost of deposit. In order to check for robustness, I have conducted IV regression with average country ESG scores as instrumental variable for cost of equity financing and cost of deposit regressions. As a result of IV regression, I found positive relationship between each pillar and cost of deposit while positive relationship between cost of equity and ENV pillar score but no relationship at all between the remaining three scores and cost of equity. Panel regression with fixed effects analysis indicated a lack of meaningful association between cost of equity and cost of deposit against ESG variables.