Duygusal zekâ ve liderlik ilişkisi üzerine karşılaştırmalı literatür analizi
Comparative literature analysis on the relationship between emotional intelligence and leadership
- Tez No: 554169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kişinin kendi duygularını tanıması ve karşısındaki kişilerin duygularını değerlendirip kontrolünü sağlamasını sağlayan duygusal zekâ, hayatımızın her alanında güçlü ve önemli bir noktaya sahiptir. Hızla gelişen dünyada, rekabet ortamının artmasıyla liderlere düşen görevler de artmaktadır. Liderlerin sorumluluğunda olan örgütü hedeflenen başarıya ulaşmaları noktasında onları motive etmek ve örgütü amaçları doğrultusunda yönlendirmektir. Bu doğrultuda liderlerin takipçileri ile kuracakları iletişimlerinde duygusal zekâya önem vererek kendilerini dönüştürme kararı almaları ve bu konuya öncelik vermeleri örgütün tüm içi ve dış paydaşları ile olan ilişkilerine olum yansıdığı gibi, örgüt içinde verimlilik artışına neden olacaktır. Bu bağlamda hazırlanan araştırmanın temel amacı; duygusal zekâ ve liderlik olgularının kavramsal çerçevesini net bir biçimde ortaya koymak ve her iki kavram arasındaki ilişkiyi irdelemektir. Bunu yaparken de konuyla ilgili olarak bugüne kadar yapılmış çalışmalar incelenerek detaylı bir literatür analizine yer verilmiştir. Çalışmada daha önce konu ile ilgili olarak yapılan çalışmaların incelenmesi sonucu duygusal zekâ ve liderlik ilişkisi arasında oldukça güçlü ve olumlu bir ilişki bulunduğu tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence has a crucially important place in every aspect of our lives, which allows the individuals to recognize his / her own feelings and to evaluate and control the emotions of others as well. In the rapidly changing world, within the environment of increasing, the responsibilities of the leaders are increasing accordingly. It is the responsibility of the leaders to orient the organization in line with the objectives of the organization and to motivate them to achieve the targeted success. In this respect, it is important for the leaders to alter themselves in accordance with emotional intelligence in their communication with their followers and giving priority to this issue will lead to an increase in productivity within the organization as well as reflecting positively in their relations with all internal and external stakeholders of the organization. In this context, the main purpose of this research; to elucidate the conceptual framework of the concept of emotional intelligence and leadership and to examine the relationship between those two concepts. In doing so, a detailed literature analysis has been conducted by examining the studies conducted so far. In this respect, it has been determined that there is a strong and positive relationship between the concepts of emotional intelligence and leadership.