Investigating the views of Montessori preschool teachers on inclusive education in Montessori approach
Montessori yaklaşımında bütünleştirme uygulamalarına ilişkin Montessori okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 554178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, Montessori anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin bütünleştirme eğitimi ve Montessori yaklaşımında bütünleştirme uygulamaları hakkındaki görüşlerini anlamayı amaçlamıştır. Çalışma 18 katılımcıyı kapsamaktadır. Tüm katılımcılar Ankara ve İstanbul ilinde Montessori okullarında çalışan okul öncesi öğretmenleri arasından seçilmiş olup, görüşmeler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yapılmıştır. Görüşme formu üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcılar hakkındaki demografik bilgiler sorgulanırken, ikinci bölümde katılımcıların bütünleştirme eğitimi hakkındaki görüşleri ve son bölümde ise katılımcıların Montessori eğitimindeki bütünleştirme uygulamaları hakkındaki görüşleri sorgulanmıştır. Çalışmanın sonunda nitel analiz yapılmış olup bulgulara göre Montessori öğretmenleri bütünleştirme eğitimi konusunda kendilerini yeterince eğitimli ve deneyimli bulmadıklarını belirtmiş, ancak bütünleştirme eğitiminin hem engelli hem de engelsiz öğrenciler için faydalı olduğunu düşündüklerini ifade etmiştir. Öte yandan, Montessori öğretmenleri Montessori eğitiminin çocuğun bağımsız bir birey olmasında önemli bir rol oynadığını ifade etmiş, çocukların kendi kararlarını vermelerini teşvik etmenin Montessori anlayışının en önemli noktaları olduğunu belirtmiştir. Ancak engelli öğrenciler açısından değerlendirildiğinde öğretmenlerin çoğu bu özgürlükçü ortamın engelli öğrenciler için dezavantajlar oluşturabileceğini söylemiştir. Öğretmenler, özellikle ağır engelli öğrenciler ya da dikkat dağınıklığı olan ya da otizmli öğrenciler ile çalışırken öğretmenin etkisinin daha yoğun olduğu, yapılandırılmış bir eğitim ortamının çocuğun eğitimi açısından daha iyi olacağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the views of Montessori preschool teachers on inclusive education in Montessori approach. The views of 18 participants were examined in this study. All participants were selected from Ankara and İstanbul and they were investigated by a semi-structured interview protocol that was developed by the researcher based on the literature review. The protocol contained questions in three major parts; these were demographic questions about participants, questions about views on inclusive education and questions about views on inclusive education in Montessori approach and its advantageous and disadvantageous for children with disabilities. Phenomenology design was employed in the study and purposive sampling was used to reach the participants. According to findings of content analysis, Montessori teachers stated that they did not find themselves adequately educated and experienced in inclusive education but a large part of them thought that inclusive education is good for development of both disabled and non-disabled students. On the other hand, Montessori teachers expressed that enabling children to be independent and to encourage them to make their own decisions are the most important point of Montessori understanding. However, when considered in terms of disabled students, most teachers indicated that such liberal environment could constitute disadvantages for such students. Teachers stated that an educational environment which is structured and where influence of the teacher is more intensive would be better in terms of education of the disabled child, particularly when working with students with severe disabilities or students with attention deficit or autism.