Sezgisel yeme davranışının vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of intuitive eating on the body compositon and some biochemical parameters
- Tez No: 554194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme davranışının vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Prof. Dr. Türkan Saylan Tıp Merkezinde Haziran 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya Prof. Dr. Türkan Saylan Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Polikliğine başvurmuş olan 172 katılımcı dahil edilmiştir. Bireylerin antropometrik ölçümleri, beden kütle indeksi(BKİ), bel kalça oranı (BKO), açlık kan şekeri, trigliserid, toplam kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (HDL), yüksek dansiteli lipoprotein (LDL), ferritin, Vitamin D (25-Hidroksivitamin D, Tiroid hormonu (TSH) gibi bazı biyokimyasal parametre değerleri, sezgisel yeme ölçeği-2 (IES-2) puanları, beck depresyon envanteri puanları hesaplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 38.56 dır. Katılımcıların beden kütle indeks ortalamaları 28.74'tür. Katılımcıların açlık ve doygunluk ipuçlarına güvenme puanları ile sezgisel yeme toplam ve duygusal değil fiziksel sebeplerle yeme puanları arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. (sırasıyla r=0.82 ve r=0.43, p0.05).
Özet (Çeviri)
The Effects Of Intuıtıve Eating On The Body Compositon And Some Biochemical Parameters This study was carried out to evaluate the effect of intuitive eating behavior on body composition and some biochemical parameters. This research was carried out at Prof. Dr. Türkan Saylan Medical Center between June 2018 and September 2018. A total of 172 individuals who were admitted to the Department of Nutrition and Dietary Polyclinic of Prof. Dr. Türkan Saylan Medical Center were included in the study. Anthropometric measurements of individuals, body mass index (BMI), waist hip ratio (CSO), fasting blood glucose, triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, ferritin, Vitamin D (25-Hydroxyvitamin D, TSH, some biochemical parameter values such as, intuitive eating Scale-2 (IES-2) scores, beck depression inventory scores were calculated. The mean age of the participants was 38.56. The body mass index average of the participants was 28.74. Significant positive correlations were found between the scores of the participants reliance on internal hunger and satiety cues, and intuitive eating total and eating for physical rather than emotional reasons and eating scores. When the relationship between intuitive eating total scores and depression scale scores was evaluated, a statistically significant negative relation was found(r = -0.15, p 0.05).