Üniversite personelinde sezgisel beslenmenin vücut kompozisyonu ve yaşam doyumuyla ilişkisi
The relationship between intuitive eating behavior, body composition and life satisfaction in university staff
- Tez No: 988386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Public Health, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu üniversite personelinde sezgisel beslenme düzeyi, sezgisel yeme davranışının vücut kompozisyonu ve yaşam doyumuna muhtemel etkisidir. Sezgisel beslenmenin fiziksel belirteçlere ve yaşam memnuniyetine etkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Nedensel karşılaştırmalı ve ilişkisel model ile yürütülen nicel, kesitsel ve arşiv tabanlı bir araştırmadır. Araştırmanın katılımcılarını, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde çalışan gönüllü 130 akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına dair bilgilendirilmiş ve gönüllü olarak çalışmaya dahil edilmiş bireylere BIA cihazı ile ölçümler aynı merkezde gerçekleştirilmiştir. Demografik, sağlık ve yaşam tarzı sorularını, Sezgisel Yeme Ölçeği-2'ni, Yeme Farkındalığı Ölçeği-30'ni, Yaşam Doyumu Ölçeği'ni içeren anket katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Genel yeme farkındalığı (yeme farkındalığı ölçeği genel sonucu) ile yaşam doyumu arasında pozitif anlamlı bir ilişki vardır (r=0,191, p=0,029). İç yağlanma ve sezgisel yeme düzeyi arasında (r = -0,182, p = 0,038), yiyeceklere karşı özgürlük ve esneklik arasında (r=-0,206, p=018), bedenin ihtiyacına duyarlı olma (r=-0,180, 0,041) arasında negatif anlamlı bir ilişki vardır. İlaç kullananlar ve kullanmayanlarda yaşam doyumunda anlamlı şekilde farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p=0,042). Regresyon analizleri neticesinde de sezgisel yeme düzeyindeki artışın düşünmeden yeme davranışı ile pozitif korelasyon oluşturduğunu duygusal yeme ile de negatif bir korelasyon gösterdiğini belirtmektedir. Evli ya da 35 yaşın üzerinde olanlarda yaşam doyumu anlamlı olarak yüksektir. Sonuç olarak, yaşam doyumu ile sezgisel yeme seviyesini anlamada hem bireyin medeni durumu hem de yeme farkındalığına dair bazı boyutları önemli rol oynamaktadır. Örneklem grubunun büyütüldüğü farklı yaş grupları veya topluluklardaki bireyler üzerinde yapılacak çalışmalar, daha geniş kapsamlı bulgular sunabilir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the level of intuitive eating among university personnel and the potential effects of intuitive eating behavior on body composition and life satisfaction. The study was conducted to evaluate the effects of intuitive eating on physical indicators and overall life satisfaction. It is a quantitative, cross-sectional, and archival-based research carried out using a causal-comparative and relational model. The participants of the study consisted of 130 academic and administrative staff working at Isparta University of Applied Sciences. Participants who were informed about the purpose of the study and voluntarily agreed to participate underwent measurements using a BIA device conducted in the same center. They also completed a questionnaire that included demographic, health and lifestyle information, the Intuitive Eating Scale-2, the Mindful Eating Questionnaire-30 and the Satisfaction with Life Scale. There is a significant positive relationship between overall mindful eating (total score of the mindful eating scale) and life satisfaction (r = 0.191, p = 0.029). A significant negative correlation was found between visceral fat and intuitive eating levels (r = -0.182, p = 0.038), as well as between freedom and flexibility with food (r = -0.206, p = 0.018) and body responsiveness (r = -0.180, p = 0.041). It was also found that there was a significant difference in life satisfaction between participants who used medication and those who did not (p=0.042). According to the regression analyses, increased levels of intuitive eating were positively correlated with eating without thinking and negatively correlated with emotional eating. Life satisfaction is significantly higher among individuals who are married or over the age of 35. In conclusion, both marital status and certain dimensions of mindful eating play a significant role in understanding the relationship between intuitive eating and life satisfaction. Future studies with larger sample sizes and conducted among individuals from different age groups or communities may offer more comprehensive findings.