Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgesinde beden eğitimi ve spor dersine yönelik anne-baba ve öğrenci tutumlarının incelenmesi
Examination of parent and student attitudes towards physical education and sports lesson in Eastern and Southeast Anatolian region
- Tez No: 554220
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan anne baba ve öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının, farklı değişkenler açısından ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgesinde bulunan Şırnak, Hakkari, Mardin ve Batman illerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim (5,6,7,8. sınıf) okullarında eğitim gören çalışmaya katılımda gönüllü öğrenciler ve veliler oluşturmaktadır(1581 öğrenci (Kadın 711, Erkek 870) ile 1022 veli (Kadın 359, Erkek 663) oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Türkçe uyarlaması Özer ve Aktop (2003) tarfından yapılan“İlköğretim Öğrencileri için Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”öğrenci verilerinin toplanmasında, Öncü (2007) tarafından anne-babaların, çocuklarının beden eğitimi dersine katılımına yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla geliştirilen tutum ölçeği de veli verilerinin toplanmasında kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre velilerin ve öğrencilerin beden egitimi dersine katılımına yönelik tutumlarının genelde olumlu olduğu, kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre tutumlarının daha yüksek, öğrencilerin sınıf düzeyleri arttıkça beden eğitimi ve spor dersine tutumlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Anne babaları çoğu zaman televizyonda spor programı izleyen ve spor yapanların beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının hiç spor programı izlemeyen ve spor yapmayan velilere göre daha yüksek ve olumlu olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak velilerin beden eğitimi ve spora karşı tutumları ve öğrencilerinin beden eğitimi ve spora karşı tutumları arasında farklılıklar yaşandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to reveal the parents and students attitudes living in East and Soutth East of Anatolia from different aspects. The studying group of the research is consist of the voluntary students at the official elementary schools (5,6,7,8) connected to the ministary of National Education in cities Sirnak, Hakkari, Mardin and Batman located in East and South East of Anatolia and their parents to work towards Physical Education in 2007-2018 academic year. The sample of the research was created by 1581 students (female 711 and male 870) and 1022 parents (female 359 and male 663) who were selected via the method“random simpling”. In research has a data colecting tools ''Physical Education attitude scale for primary education students'' of which adaptation was made by ÖZER and AKTOP (2003) was used to collect student's data and the attitude scale aimed to measure the attitudes of parents and their children to wards Physical Education by ÖNCÜ (2007) was used to collect parent's data. According to the results of the research the attitudes of students and parents to wards the participation of Physical Education were positive in general; female students' attitudes were higher than male students' attitudes when compared, and the more the students class level increased, the more their attitudes towards Physical Education decreased. It was also observed that the attitudes of students whose parents watch sport programmes on Television and do sports many times were much more higher and positive than those students whose parents don't do any sport. As a result there seems to be some differences between the attitudes of parents and the students.