İstanbul'da sosyal medya bağımlılığı olan bireylerin pozitif ve negatif duygu durumlarının incelenmesi
Investigation of positive and negative mood affect on social media addicted people living in istanbul
  1. Tez No: 554279
  2. Yazar: BETÜL NUR KONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Duygular, davranışı etkileyen fiziksel ve psikolojik değişikliklerle sonuçlanan hissi durumlardır. Duygular, pozitif ya da negatif motivasyonun arkasındaki itici güçtür. Çoğunlukla kısa süreli olan duygular, zamanla daha kalıcı bir durum olan duyguduruma dönüşmektedir. Duygudurumları, duygulara göre etkisini daha geç yitirmektedir. Duygudurumları genel olarak; şaşırma, tiksinme, üzüntü, öfke ve korku şeklindedir. Duygudurum düzenleme, sosyal medyanın kullanıcıların duygularını etkilemesini ölçmektedir ve sosyal medya kullanımıyla yakından ilişkilidir. Sosyal medya bağımlılığı, davranışsal bağımlılığın yeni bir türüdür. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da ikamet eden sosyal medya bağımlılığı olan bireylerin pozitif ve negatif duygudurumlarının incelenmesidir. Çalışmada 1995 katılımcının verileri incelenmiş olup, sosyal medya bağımlılığının pozitif ve negatif duygu durumlarına etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma için katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”ve“Pozitif ve Negatif Duygular Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sosyal medya bağımlılık düzeyi yüksek olan katılımıcıların hem pozitif hem de negatif duygu durum puanları anlamlı düzeyde en yüksektir. Bu araştırma, Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışması kapsamında Marmara Bölgesi'nde ikamet eden bireylerin sosyal medya bağımlılığı ve pozitif ve negatif duygudurum arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Ülke çapında yapılan çalışmada, günümüzde artarak devam eden teknoloji ve sosyal medya kullanımının yaygınlığı ve problemli kullanım düzeyleri ile ilgili olan psikopatolojik unsurun ele alınmasıyla birlikte katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotions are sensations that result in physical and psychological changes affecting behavior. Emotions are the driving force behind positive or negative motivation. Emotions, which are often short-termed, turn into a more permanent state of mood. Moods lose their effect later as against emotions. In general, moods are revealed in the form of confusion, disgust, sadness, anger and fear. 'Mood regulation' measures the impact of social media on users' emotions and is closely related to the use of social media. Social media addiction is a new type of behavioral addiction. This study aimed to examine investigation of positive and negative mood affect on social media addicted people living in Istanbul. In this study, the data of the 1995 participants were examined and the effect of social media addiction on the positive and negative moods were evaluated. 1995 participants filled out surveys including“Demographic Information Form”and“Positive Negative Emotions Scale”. Both positive and negative emotions were found significantly higher among individuals reported their social media usage as an addiction. The research is a part of the Project called“Addiction and Mental Health Profile in Turkey”involving participants in Istanbul. The country-wide study has made significant contributions to addressing the prevalence of current technology and social media use and the psychopathological aspects associated with problematic use levels.