Cinsiyete göre cinsel mitlere inanma ve cinsel işlev bozukluğu düzeyleri ve arasındaki ilişki
Examination of the relationship between sexual intolerance and sexual dysfunctional levels
- Tez No: 554280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, cinsiyete göre cinsel mitlere inanma ve cinsel işlev bozukluğu düzeyi karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 60 kadın ve 60 erkek katılmıştır. Evli ya da ilişkisi olduğunu bildiren erişkin katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Cinsel Mitleri Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların cinsiyetine göre cinsel mitler ve cinsel işlev bozukluğu düzeylerinin farklılığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kadınların cinsel işlev bozukluğu düzeylerinin daha yüksek olduğu ve cinsel mitlerin erkeklerde daha fazla olduğu bulunmuştur. Diğer demografik değişkenler arasında yer alan, eğitim düzeyine göre cinsel mitlerin farklılığı istatistiksel olarak anlamlıdır. İlköğretim mezunu bireylerin bildirdiği cinsel mit düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, cinsel yaşamının kötü olduğunu belirten katılımcıların cinsel işlev bozukluğu düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. İlişkisi olan ve bir yıldan az süredir cinsel yaşamı olan bireylerin cinsel işlev bozukluğu düzeyleri puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsellikle ilgili bilgisinin yeterli olmadığını düşünen katılımcıların cinsel işlev bozukluğu düzeyi puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, cinsellikle ilgili işlevsel olmayan düşünceler ya da mitler ile cinsel işlev bozukluklarına ilişkin farklılıkların cinsiyet ve diğer demografik değişkenlere göre anlamlı olduğu bulunmuştur. Birçok kişi için gizlenen ya da hassasiyet içeren söz konusu kavram ve değişkenlerle ilgili ileri çalışmalarla bulguların desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, sexual myths belief and sexual dysfunction were compared according to gender. 60 women and 60 men participated in the study.“Sociodemographic Information Form”,“Arizona Sexual Experience Scale”and“Sexual Myths Rating Scale”were applied to adult participants who reported that they were married or having a partner. Descriptive and comparative statistical analysis methods were applied in the study. According to the findings of the study, the difference of sexual myths and sexual dysfunction levels according to the gender of the participants was statistically significant. It was found that women had higher sexual dysfunction levels and sexual myths were more common in men. Differences in sexual myths among the other demographic variables are statistically significant. It was observed that the level of sexual mitigation reported by individuals with primary education was higher. In addition, sexual dysfunction levels were found to be higher in participants who stated that their sexual life was bad. It was found that the scores of sexual dysfunctions of the individuals with sexual intercourse were less than one year. It was found that the sexual dysfunction level scores of the participants who thought that their knowledge about sexuality was not enough was higher. According to the findings obtained in the study, it was found that the differences between sexual dysfunctions and sexual dysfunctions related to sexuality were found to be significant according to gender and other demographic variables. It is thought that the findings can be supported by further studies about the concepts and variables in question, which are hidden or sensitive for many people.