Hanehalkının finansal okuryazarlık ve para yönetme becerisinin ölçülmesi: Zonguldak ili örneği
Measurement of financial literacy and money management skills of households: An example of zonguldak province
  1. Tez No: 554319
  2. Yazar: ELA NUR KAYACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşme ile birlikte finans sektöründe bir takım yenilikler yaşanmış, teknolojinin gelişmesi ile finansal ürün ve kavramlar çeşitlenmiştir. Yaşanan tüm bu gelişmeler finansal okuryazarlığı önemli bir konuma getirmiştir. Toplumun her kesiminden birey, elindeki kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle kredi kartı kullanımından, nasıl birikim yapılacağına, borçların nasıl ödeneceğinden, yatırım kararına kadar hemen her gün hayatımızın gündeminde olan finansal problemler, finansal okuryazarlık bilincinin artması gerektiğinin kanıtı niteliğindedir. Bu anlamda finansal okuryazarlık hanehalkının günlük hayatta karşılaştığı finansal sorunların çözümüne katkıda bulunurken, finans sektörünün de etkin ve verimli yürümesini sağlar. Hanehalkının, finansal bilgi düzeyinin artmasıyla daha bilinçli davranacağı düşünülmektedir. Özellikle yaşanan küresel krizlerden sonra ülkeler, finansal okuryazarlık kavramının önemini anlayarak daha çok üzerinde durmuşlardır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde gerek bireysel refaha, gerek toplumsal refaha olumlu katkısından dolayı dikkatle üzerine gidilmesi gereken bir konu olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle çalışmada, öncelikle demografik özelliklerin finansal okuryazarlık ve para yönetme becerisine olan etkisi incelenecek ardından finansal okuryazarlık seviyesi ile para yönetme becerisi arasında nasıl bir ilişki olduğu araştırılacaktır. Bu amaçla Zonguldak ili hanehalkına anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization in the financial sector, together with a number of innovations took place, the development of technology and diversified financial products and concepts. All these developments are an important financial literacy. Individuals from all walks of society, has been working to use its resources efficiently. Therefore the use of a credit card, is to be done, how the accumulation of debts will be paid, how investment decisions are on the agenda of our lives almost every day until the financial problems, the proof of the need to increase awareness of financial literacy. In this sense, the financial literacy of the household's financial problems faced in everyday life while contributing to the solution of the financial sector also provides effective and efficient work. Of the household, increasing levels of financial information will behave more consciously. Especially after the recent global crisis countries, understanding the importance of the concept of financial literacy on more. Studies have examined both the individual prosperity, both due to a positive contribution to social welfare should go over carefully. Therefore the study, demographic features the ability to manage financial literacy and money will then be examined the impact of financial literacy level is the ability to manage money with what kind of relationship between will be explored. For this purpose, Zonguldak province households survey