The decision-making process used by business angels and venture capitalists in Turkey and Colombia
Türkiye'deki ve Kolombiya'daki iş melekleri ve girişim sermayelerinin kullandıkları karar alma süreci
  1. Tez No: 554318
  2. Yazar: GERARDO CARDENAS BLANCO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SANEM ÇİTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fon bulma tarihsel olarak girişimcilerin işlerini kurarken önemsedikleri en kritik alanlardan biri olmuştur. Yıllar boyunca, girişimciler tarafından başvurulan farklı fon bulma yoları yoğun olarak araştırmalara konu edilmiştir ancak Girişim Sermayesi ve Melek Yatırımcılar bu yolların arasındaki en göze çarpanları oluşturmaktadır. Bu tez, bu iki yatırımcı grubun temel prensiplerinin ve genel niteliklerinin ne olduğunu, yatırım süreçlerini nasıl yürüttüklerini, yatırım süreçlerinde dikkate aldıkları en önemli faktörlerin neler olduğunu ve nihai kararlarında yatırım fırsatının uluslararasılaşma kapasitesinin pozitif bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın önemi, özellikle Kolombiya ve Türkiye gibi ortaya çıkan olan ülkelerde yukarıda belirtilen sorulara yanıt arıyor olmasıdır. Yaklaşık olarak 45-60 dakika süren 8 yarı yapılandırılmış mülakat ile toplanan veriler sınıflandırılmış, analiz edilmiş ve içerik analizi yöntemi kullanılarak bulgular sunulmuştur. Soru seti sekiz tema altında oluşturulmuştur: genel sorular, yatırım süreci, gözden geçirme, yatırım fırsatının detaylı ele alınması ve değerlendirilmesi, anlaşmanın yapılandırılması, yatırım sonrası faaliyetler, çıkış stratejileri ve uluslararasılaşma kapasitesi. Elde edilen bulgulara göre, ortaya çıkan olan ülkelerde Girişim Sermayesi ve Melek Yatırımcıların oldukça benzer bir karar alma süreci izlediği görülmektedir. Melek Yatırımcıların yürüttüğü bir yatırım sürecinin, Girişim Sermayesinin yürüttüğüne kıyasla daha informel ve öznel faktörlere dayandığı söylenebilir. İkinci bir nokta da potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirirken en önemli kriter hem Girişim Sermayesi hem Melek Yatırımcılar için yönetim ekibi olduğu anlaşılmıştır. Son olarak, Girişim Sermayesi için bir girişimin uluslararasılaşma kapasitesi çok önemlidir ancak zorunlu olarak değerlendirilmezken Melek Yatırımcılar için bir girişimin uluslararasılaşma kapasitesi her açıdan zorunlu olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Funding has historically been one of the most critical areas considered by entrepreneurs while building their ventures up. Over the years, extensive research has been carried out in the distinctive funding sources appealed by entrepreneurs, however, the Venture Capital and the Business Angel investment stand out amongst them. This thesis aims to understand what the main guidelines and generalities of these two investors groups are, how the investment process is conducted, what the most relevant factors taken into account during the investment process are, and conclude on if the internationalization capacity of a venture positively impact the final investment decision given by Venture Capitalists and Business Angels. The relevance of this research goes beyond the limits as it profoundly responds to the above mentioned questions in emerging countries (specifically Colombia and Turkey). The content analysis was used to collect, group and analyze data coming from a total of 8 semi-structured interviews designed to last around 45-60 minutes. Questions were grouped to collect data in 8 specific areas of interest: Namely, General questions, Investment process, screening, deal screening and evaluation of the investment opportunities, deal structuring, post-investment activities, exit strategies, and internationalization capacity. According to the results, while it is true that VCs and BAs in emerging economies follow a quite similar making-decision process, it is safe to say, the one conducted by BAs is much more informal and based on subjective factors while compared with the one performed by VCs. Secondly, it seems the most important criterion while assessing potential investment opportunities is the management team for VCs as well as for BAs. Lastly, for VCs, the internationalization capacity of a venture is crucial yet not mandatory, conversely, for BAs, the internationalization capacity of a venture is mandatory from every point of view.