Farklı içeriklere sahip restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüklerinin, antibakteriyel etkilerinin, streptococcus mutans tutulumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of surface roughnesses, antibacterial effects, and streptococcus mutans adhesion of different restorative materials
  1. Tez No: 554425
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÖZEL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı içeriğe sahip 6 restoratif materyalin yüzey pürüzlülüklerini, Streptococcus mutans tutulumunun ve antibakteriyel etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda; bir gümüş içerikli cam iyonomer siman (Argion, VOCO), bir giomer (Beautifil II, Shofu Inc.), bir yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (Fuji IX GP CAPSULE, GC Corp.), bir alkasit (Cention N, Ivoclar Vivadent), bir nanohibrit kompozit (Z550, 3M ESPE) ve bir biyoaktif içerikli rezin modifiye cam iyonomer siman (Activa BioActive Restorative, Pulpdent) olmak üzere 6 farklı içerikli restoratif materyal kullanıldı. Teflon kalıplarda her bir restoratif materyalden 5mm çapında ve 2mm kalınlığında 10'ar adet örnek hazırlandı. Yüzey pürüzlülüğü konvansiyonel profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japonya) ile ölçüldü. Ayrıca her materyalden 2 örneğin yüzeyi Taramalı Elektron Mikroskobuyla incelendi. Çalışmanın mikrobiyal deneylerinde kullanmak için örnekler otoklavda 121°C'de 15 dakika steril edildi. Antibakteriyel etkiyi değerlendirmek için agar disk difüzyon yöntemi kullanıldı. Örnekler 37°C'de %5-7 CO2'li ortamda 24 saat boyunca inkübe edildi. Bu sürenin sonunda örneklerin etrafında oluşan inhibisyon zonu ölçüldü. Streptococcus mutans tutulumunu değerlendirmek amacıyla 48 kuyucuklu mikroplaklara her materyalden 10'ar örnek yerleştirildi. Her bir kuyucuğa S. mutans bakteri süspansiyonu ve Brain Heart Infusion (BHI) besiyeri eklendi. Bakteri adezyonu için plakalar 37°C'de %5-7 CO2'li ortamda 48 saat inkübe edildi. S. mutans bakterisinin deney örneklerine yapışma miktarı koloni sayım yöntemi kullanılarak değerlendirildi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS (Ver:22.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U Testi, Varyans Analizi, Tukey Testi, Korelasyon Analizi kullanıldı ve yanılma düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare 6 type of restorative materials' surface roughness, antibacterial effects and Streptococcus mutans adhesion. Six restorative materials such as a silver-reinforced glass ionomer cement (Argion, VOCO), a giomer (Beautifil II, Shofu Inc.), a high viscosity glass ionomer (Fuji IX GP CAPSULE, GC Corp.), an alkasite (Cention N, Ivoclar Vivadent), a nanohybrid composite (Z550, 3M ESPE) and a bioactive glass resin modified glass ionomer (Activa BioActive Restorative, Pulpdent) were used in this study. 10 samples in 5 mm diameter and 2 mm thickness were prepared from each restorative material with teflon molds. Surface roughness was measured with conventional profilometer device (Mitutoyo Surftest / SJ-301, Tokyo, Japan). In addition, 2 samples from restorative materials were examined by a Scanning Electron Microscope. Specimens for use in the microbial experiments of the study were sterilized in an autoclave at 121°C for 15 minutes. Agar diffusion method was used to evaluate antibacterial effect. Samples were incubated for at 37°C for 24 h in a 5-7% CO2. At the end of this period, the inhibition zone around the samples were measured. In order to evaluate the Streptococcus mutans adhesion, 10 samples were placed in each well in 48 well microplates. S. mutans suspension and Brain Heart Infusion (BHI) medium were added to each well. Microplates were incubated for at 37°C for 48 h in a 5-7% CO2. Amount of S. mutans adhesion on specimens were evaluated by colony-counting method and then inter-groups comparisons were made. The data obtained from our study were loaded on SPSS (Ver: 22.0) program and were analyzed by using Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U Test Variance Analysis, Tukey's Test, Correlation Analysis and the error level was taken as p 0,05).