Ergenlerde siber zorbalığın insani değerler açısından incelenmesi (Kocaeli örneklemi)
Investigation of cyber bullying in terms of human values in adolescents (sample of Kocaeli̇)
- Tez No: 554489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde siber zorbalığın insani değerler açısından incelemektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kocaeli İzmit ilçesinde 4 farklı okul türünde öğrenim görmekte olan 160 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Siber Zorbalık Ölçeği”, ve“İnsani Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, insani değerler ve siber zorbalık arasında negatif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin siber zorbalık puanları ile cinsiyet, evde internet olup olmaması, günlük internet kullanım süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öğrencilerin aldıkları İnsani değerler puanı ile cinsiyet, evde internet olup olmaması ve günlük internet kullanım süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmazken; okul türü ve insani değerler arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate cyber bullying in terms of human values.This descriptive study employs a correlational survey design. The sample of the study involves 160 high school students randomly selected from 4 different high schools in İzmit, Kocaeli. Personal information form, cyber bullying scale and human values scale was used as data collection tools. According to the findings obtained from the study, a high negative correlation was found between human values and cyber bullying. There was no significant difference between the cyber bullying scores of the students and gender, whether there was internet at home and daily internet usage. While there is no significant difference between the human values of the students and gender, whether there is internet at home and daily internet usage variables; There was a significant relationship between school type and human values.