Dördüncü basamaktan diferensiyel denklem ve beşinci basamaktan diferensiyel denklem sistemlerinin çözümlerinin kararlılığı üzerine
- Tez No: 55453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÖRDÜh'CÜ l E BEŞİNCİ BASAMAKTAN DIFERENSİYEL DENKLEM SİSTEMLERİNİN ÇÖZÜMLERİNİN KARAR LILI?I ÜZERİNE Yusuf ERGÜL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı l'W5, Sayfa: Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, amaca yönelik temel tanım ve teoremler verildi A yrıca Lyapounov fonksiyonlarının önemi üzerinde duruldu. İkinci bölümde, Chaoyang[ 1 0]' in dördüncü basamaktan lineer olmayan hır denklem için verdiği kararlılık sonucu ifade ve ispat edildi Son olarak, üçüncü bölümde ise, Sadek[5]' in beşinci basamaktan bir diferensiyel denklem sistemlerinin çözümlerinin kararlılığına ilişkin verdiği teorem üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Masters Thesis THE STABILITY OF SOLUTION FOR THE FOURTH ORDER NONLINEER AND THE FIFTH ORDER DIFFERENTIAL EQUATION Yusuf ERGÜL Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics 1005. Page : This thesis consists of three chapters. In the first chapter, some basic definitions and results that will be needed later on are given. Also the importance of Lyapounov functions has been presented In the second chapter, the stability result for certain fourth order nonlinear differential equations given by Chaoyang[ 10] has beer>; stated ye $H#ed, r-i H = «: #^1'-^ "4* Finally, in the last chapter, a theorem which contains sufficient conditions on global stability of the solutions of system differential equations of the fifth order ui\en by Sadek[5] has recently been investigated