Muhasebe hileleri ve önlenmesi
Tricks and prevention in accounting
  1. Tez No: 554532
  2. Yazar: SELİN ÖZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma kapsamında muhasebe hileleri hakkındaki bilgiler yer almaktadır. Önemli skandallar detaylı olarak incelenmiş, 19. ve 20. Yüzyıldaki skandallar tablolar halinde verilmiştir. Çeşitli gazetelerde bu araştırma konusuyla ilgili çıkan haberler de araştırmaya dahil edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye' de ve dünyada gerçekleşen muhasebe hilelerinin ortaya konulması, bu hilelerin yol açtığı muhasebe skandallarının incelenmesi, muhasebe hilelerinin hangi amaçla ve hangi yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiklerinin incelenmesi ve buna ilişki alınabilecek önlemlerin neler olduğunun ortaya konulmasıdır. Yapılan bu çalışmada ikincil verilerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, information about accounting fraud is provided. Important scandals were examined in detail and scandals in the 19th and 20th centuries were given in tables. The reports related to this research topic in various newspapers were also included in the study. The purpose of this research is to reveal accounting tricks take place in Turkey and the world, examining the accounting scandal caused by this trick, examination of accounting tricks that they performed using what purpose and in what ways and to put forward that the measures of what can be taken to this relationship. Secondary data were used in this study.