Muhasebe hata ve hilelerinin önlenmesinde iç kontrolün yeri üzerine bir araştırma
A research on the place of internal control in prevention of accounting errors and frauds
  1. Tez No: 719177
  2. Yazar: RANA SÜĞLÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BARLAS BURSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen ekonomik düzen ile birlikte bilginin hacmi artmıştır. İşletmelere bu bilgiyi sağlayan muhasebe sisteminde zaman zaman muhasebe hata ve hilelerine rastlanma ihtimali vardır. Muhasebe hata ve hilelerini en aza indirmek için işletmelerin yönetimi tarafından etkin bir iç kontrol sisteminin kurulması gerekmektedir. Etkin iç kontrol sistemi işletmeye muhasebe hata ve hilelerini önlemek dışında işletme varlıklarını korumak, faaliyetlerin verimliliğini sağlamak, yönetim politikalarına uygunluğu sağlamak gibi konularda da işletme yönetimine yardımcı olacaktır. Bu çalışmada muhasebe hata ve hilelerini önlemede iç kontrolün etkisine yönelik anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ankette işletmelere iç kontrol sistemi prosedürleri ile ilgili temel önermeler ve muhasebe hata ve hilelerinin varlığına dair temel önermeler sunulmuştur. Denizli ilinde faaliyet gösteren 136 işletme ankete katılmıştır. Ayrıca, anket sonuçları tanımlayıcı istatistik yöntemlerinden frekans analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmada etkin iç kontrol sisteminin önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The volume of information has increased with the globalizing economic system. There may be occasional accounting faults and frauds in the accounting system that provides this information to businesses. In order to minimize accounting fault and fraud, an effective internal control system must be established by the management of the enterprises. The effective internal control system will also assist the business management in matters such as protecting the business assets, ensuring the efficiency of the activities, ensuring compliance with the management policies, as well as preventing accounting faults and frauds. In this study, a questionnaire was applied on the effect of internal control to prevent accounting errors and fraud. In the questionnaire, the basic propositions about the internal control system procedures and the basic propositions about the existence of accounting faults and frauds are presented. 136 enterprises operating in the province of Denizli participated in the survey. In addition, results of questionnaire analyzed by frequency analysis of descriptive statistic. In the study, the importance of effective internal control system was tried to be revealed.