Kapadokya bölgesindeki konaklama işletmelerinde işgücü tedarik sorunları ve önerileri
Recruitment problems and recommendations for hospitality businesses in Cappadocia district
  1. Tez No: 554604
  2. Yazar: EBRU TORAMANLI GÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Turizm endüstrisinin alt kolu olarak faaliyet göstermekte olan konaklama işletmeleri sektörü, sosyoekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmelerin yanı sıra, geçtiğimiz 40 yıl içinde tüketim alışkanlıklarında ortaya çıkan değişimlerden de etkilenerek, önemli bir gelişim sürecini sürdürmektedir. Sektörün hızlı gelişim sürecinde karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi de, büyüme hızıyla doğru orantılı şekilde artan nitelikli işgücü ihtiyacının, işgücü piyasası tarafından yeteri kadar arz edilememiş olmasıdır. Dünyadaki tüm turizm ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye'de de belirli turizm bölgelerinde yer alan konaklama işletmelerinin, nitelikli işgücü talepleri her geçen yıl artmakta ve bu alanda giderek artan bir rekabet ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin ve dünyanın en önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Kapadokya turizm bölgesindeki konaklama işletmelerinin, işgücü bulma konusundaki sorunları incelenmektedir. Araştırmada, bölgede faaliyet göstermekte olan 135 konaklama işletmesinin yöneticileri ile yapılan anket çalışmasından elde edilen 92 adet geçerli anket çıktısının sonuçları incelenmiştir. Araştırmanın genel sonuçları göstermektedir ki, bölgede yaygın şekilde ortaya çıkan nitelikli işgücü tedarik sorunları, nitelikli işgücü ile işletmeler arasındaki belirgin beklenti uyuşmazlıklarıyla ilişkilidir. Bu uyuşmazlıklar işgücü açısından ücret, ilave imkânlar, kariyer beklentisi ve işin kalıcılığı gibi alanlarda yoğunlaşırken, işletmeler açısından yüksek turizm eğitimi olan çalışanların pratik iş becerilerinin yetersizliği ve eğitimsiz işgücünün mesleki bilgi birikiminin yetersizliği alanlarına yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The hospitality industry, which operates as the sub-branch of the tourism industry, continues its significant development process through being affected by socioeconomic, cultural and technological shifts as well as changes in consumption habits over the past four decades. One of the most important problems faced by the sector in the rapid development process is that the need for skilled labour, which has increased in line with the growth rate, has not been sufficiently supplied by the labour market. As in all tourism countries in the world, demand for skilled labour in certain tourism regions of Turkey's hospitality industry increases every year and is emerging a growing competition in this area. In this study, recruitment problems are evaluated for hospitality businesses in Cappadocia tourism district which is one of Turkey's and the world's most important tourism destinations. In the study, the results of 92 valid survey outputs obtained from the survey conducted with the managers of 135 accommodation enterprises operating in the region were examined. The overall results of the study suggest that the problems of the supply of qualified labour force that are widespread in the region are related to the expectation conflicts between the qualified labour force and the enterprises. These conflicts focus on areas such as wage, extra opportunities, career expectancy and work permanence from the perspective of labour force, and focus on the lack of practical work skills of employees with high tourism education and the insufficiency of professional knowledge accumulation of uneducated workforce from the perspective of hospitality enterprises.