Kalite ve inovasyon odaklı stratejik insan kaynakları yönetimi
Quality and innovation oriented strategic human resources management
  1. Tez No: 554622
  2. Yazar: HİCRAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresel ekonomik düzenin hâkim olduğu günümüz koşullarında organizasyonların yaşamlarını sürdürebilmeleri için sadece ürün üretip hizmet sunmaları yeterli görünmemektedir. Hızlı tüketim, müşteri memnuniyeti, teknolojik gelişmeler, politik gelişmeler, sosyo-ekonomik gelişmelere karşı firmaların yaşam sürelerini uzatmak ve sürdürülebilirliği için toplam kalite yönetimi ve inovasyon önemli bir çıkış noktasıdır. Toplam kalite yönetimi ve inovasyonun organizasyonlarda etkili olmasını sağlayacak en önemli faktör stratejik insan kaynakları yönetimidir. Bu çalışmanın amacı; kalite ve yeniliğin stratejik insan kaynakları yönetimi ile ilişkisini incelemektir. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren 3 firma çalışanlarına anket uygulaması yapılmış ve SPSS programı yardımıyla sonuçlar incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda toplam kalite yönetimi ve stratejik insan kaynakları yönetiminin yenilikçiliği anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the global economy dominated conditions today, it is not sufficient for organizations just to produce and serve to survive. To counter fast consumption, customer satisfaction, technological advances, political developments, socio-economic developments, to extend their lifetime and create sustainability, firms start with total quality management and innovation. The most important factor for total quality management and innovation to be effective in organizations is human resources management. The aim of this study is, to examine the relation between strategic human resources management, quality and innovation. A survey is conducted on the workers in three firms and the data is analyzed using SPSS. The study finds that total quality management and strategic human resources management positively and significantly affects innovation.