Şark çıbanında antimon tedavisinin eser elementler ve immunositokinler üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effect of antimonial therapy on the trace elements and immunocytokines in cutaneous leishmaniasis and leishmania recidivans
  1. Tez No: 84699
  2. Yazar: SELAHATTİN GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Şark çıbanı ve rezidivan şark çıbanı L. major ve L. tropica'nın sebep olduğu lokal bir enfeksiyondur. Bu çalışmanın amacı Şark çıbanı ve rezidivan şark çıbanı hastalarındaki serum selenyum, bakır ve çinko konsantrasyonları ve İL-2, İL-6, İL-8 ve TNF-a seviyelerim ölçmek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Serum selenyum, bakır ve çinko seviyeleri Atomik Absorbsiyon Spektrofometresi ve İL-2, İL-8, İL-6 ile TNF-a seviyeleri Kemiluminessan metodu ile çalışıldı. Şark çıbanı ve rezidivan şark çıbanı gruplarında İL-2, İL-6 ve TNF-a seviyelerini ile bakır konsantrasyonları kontrol grubuna göre önemli derecede yüksek bulunurken, İL-8, çinko ve selenyum seviyeleri düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Cutaneous Leishmaniasis (CL) and Leishmania Recidivans (LR) caused by L. major L. tropica are characterized by a local infection. Objective of this study was to measure alterations in serum selenium copper and zinc concentrations and IL-2, IL-6, IL-8 and TNF-a levels and to investigate relationship between these parameters in CL and LR patients before and after therapy. Selenium copper and zinc concentrations were measured with Atomic Absorption Spectrometer (AAS), and DL-2, IL-6, IL-8 and TNF-a levels with Chemiluminescence method. TNF a, IL-2 and IL-6 levels and Cu concentrations were significantly higher while IL-8, Zn and Se concentrations were lower in CL and LR groups compared to the control.