Uyuşturucu ile mücadelede kurumlar arası koordinasyonu ve iş birliğini etkileyen faktörler: Eskişehir ili örneği
Factors affecting inter-organizational coordination and collaboration in fighting against drug: Case of Eskisehir province
  1. Tez No: 524505
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT DALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, İşletme, Public Administration, Drug Addiction and Alcoholism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı tüm insanlığı tehdit eden ciddi bir problemdir. Mücadele edebilmek için birçok çalışma yapılsa da çözümü zor ve karmaşık olan bu toplumsal sorunun üstesinden gelinememiştir. Kullanıcı ve bağımlı sayısı ile ve uyuşturucuya bağlı ölüm oranı halen yükselmektedir. Devletler, toplumlar ve bireyler üzerinde yıkıcı etkileri olan bu sorun, Türkiye için çözülmesi gereken öncelikli konuların başında gelmektedir. Bu bağlamda, uyuşturucu ile mücadele amacıyla çeşitli kurumlar oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Eskişehir ili özelinde uyuşturucuyla mücadele edebilmek için oluşturulan yapıları ve bunların işleyişlerini inceleyerek mücadelede rolü olan aktörler arasındaki koordinasyon ve iş birliğini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu çalışma nitel bir araştırmadır ve durum çalışması yaklaşımını benimsemiştir. Örneklemini Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyeleri ve uyuşturucuyla mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşları oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme ve yapılandırılmamış gözlem tekniği ile toplanmış, içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda uyuşturucuyla mücadele için oluşturulan yapının bir ağ organizasyonu olduğuna ulaşılmış, aktörler arasındaki koordinasyon ve iş birliğini etkileyen faktörler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Drug use and addiction is a serious problem that has been threatening all mankind. Although many efforts have been made to combat it, this social problem which is copmlex difficult to solve has not been overcome yet. The number of users, drug addicted and drug-related death rate is still rising. This problem which has devastating effects on the States, sociaties and individuals emerges one as one of the urgent issues to be solved for Turkey as well. Within this context various instituttions have been established for fighting against drugs. The aim of this study is to reveal the factors affecting the coordination and collaboration between the actors involved in the struggle and the structures that were constituted in order to fight against drugs in the province of Eskisehir. This study is a qualitative research. The approach of case study has been adopted in this study. The samples are composed of members of the Fight Against Addiction Provincial Coordination Commission and non-governmental organisations having a role in fighting against drugs. The data were collected by semi-structured interview and non-structured observation technique and analyzed and interpreted using the content analysis technique. As a result of the study, the structure created for the fight against drugs was considered as a network organization and the factors affecting coordination and collaboration among actors have been identified.