Hizmet kalitesi ve çalışan kadrosunun hasta memnuniyeti üzerindeki etkisi: Bir sağlık kuruluşunda inceleme
Quality of service and effect of employee on patient satisfaction: Review in a health organization
  1. Tez No: 554655
  2. Yazar: NEBİ ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAYSU ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, özel bir sağlık kurumunun hizmet kalitesini, bu özel sağlık kurumundan hizmet alan hastaların memnuniyet düzeyini ve personelin hastane tercihindeki önemini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma popülasyonu, İstanbul'da bulunan özel bir hastanedeki hastalardan oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü 396 hastadır. Veriler, beklenen hizmet kalitesi, algılanan hizmet kalitesi, hasta memnuniyeti ve demografik tanımlayıcı yapının özelliklerini bulmayı amaçlayan 64 sorudan oluşan bir anket kullanılarak toplanmıştır. Servqual ölçeğinin sağlık hizmetlerinin kalitesini değerlendirmedeki genel geçerliliği nedeniyle, bu çalışmada Servqual ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Normallik Testi / Shapiro Wilk, Ki-Kare Testi, Grup Karşılaştırma Testleri (Bağımlı Örnek T Testi, Bağımsız Örnek T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi) ve Güvenilirlik Analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın anahtar bulgusu, hastaların özel sağlık kuruluşlarına olan güvenlerinden dolayı özel hastaneleri tercih etmeleridir. Ayrıca, özel sağlık kuruluşlarının personel memnuniyet düzeyi arttıkça, hizmet kalitesi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is done in order to investigate the service quality of a private health institution, the satisfaction level of the patients receiving service from this private health institution, and the importance of the staff in hospital preference. The study population consists of the patients in a private hospital located in Istanbul. The sample size is 396 patients. The data are collected by using a questionnaire consisting of 64 questions aiming to find out the features of the expected service quality, perceived service quality, patient satisfaction and demographic descriptive structure. Due to the general validity of the Servqual scale in evaluating the quality of health services, in this study the Servqual scale is used. Data are analyzed statistically by using SPSS 22.0 software. Test of Normality / Shapiro Wilk, Chi-Square Test, Group Comparison tests (Dependent Sample T Test, Independent Sample T Test, One Way Analysis of Variance) and Reliability Analysis was used. Key finding of this study is that patients prefer private hospital due to their confidence in private health institutions compared to public ones. Moreover, as the level of staff satisfaction of the private health institutions increases, the quality of the service goes up.