Kore tarihini sosyo-kültürel kodlar ile yeniden okumak
Re-reading of Korean history through socio-cultural determinants
- Tez No: 554682
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarihin tekrar okunması, zaman, mekân, sosyo-kültürel ve materyal değişkenler vb. konular bakımından çok katmanlı ve vitraylı bir eylemdir. Tarihi tekrar okumak ve ele almak, aynı zamanda tarihsel durumların, olayların ve ilişkilerin çok yönlü özellikleri ile“yeniden”karşılaşmak ve bunları yeni bağlama göre yerleştirmek eylemidir. Mevzubahis“yeni bağlama yerleştirme”eyleminde“kültürel deşifreleme ulakları”—tüccarlar, tebliğciler / misyonerler, ve özellikle seyyahlar—nın açıklamaları tarihteki farklı toplumları, kültürleri ve onlara ait medeniyet kodlarını okumada ve anlamlandırmada farklı ve benzersiz bir bakış açısı sağladığı bir gerçektir. Bu çalışma, Kore tarihini otantik tarihi ve kültürel kaynaklar bağlamında tekrar ele alırken,“kültürel deşifre ulakları”ndan olan seyyah Abdürreşid İbrahim'in gözlem, deneyim ve açıklamalarını söz konusu tarihi yeniden okumak açısından fayda sağlayacaktır.“Kore tarihini yeniden okuma”sürecinde, bu tür anlatılar ile Koreli ve yabancı tarihçilerin tarihsel verilerini beraber harmanlamak suretiyle konuyu yeniden bağlamına oturtmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada sosyo-kültürel karşılaşma ve sömürge/leştirme sorunlarının tarihsel ve eko-politik taraflarını görmek; sömürge öncesi ve sonrası meydana gelebilen değişim-dönüşüm-devamlılık-kırılma parametrelerinin tayini için tarihsel karşılaştırma metodu ve fenomenolojik yöntem kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Re-reading of the past is of course a multi-layered task in terms of subjects, time, space, socio-cultural, and material variables, etc. Re-reading and re-contextualization of the past are also another kind of historiographical endeavor to deal with multifaceted features of historical situations, events, and relations. Hence, in re-reading different cultures and peoples in history, the accounts of“the summoners of cultural decipher”—such as traders, preachers / missionaries, and especially travelers— give a different and unique perspective. In this study, thence, one of the“summoners of cultural decipher”, here a traveler's, i.e., Abdurreşid İbrahim—unique observations, experiences, and explanations will be utilized in re-reading Korean history while re-contextualizing these accounts in accordance with authentic historical and cultural sources in the history of Korea, per se. While re-reading the history of Korea, this study aims to contextualize these accounts with the historical data written by historians both Korean and other along with these kinds of accounts. Thus, in this study a comparative methodology as well as phenomenological approach will be made use of in dealing with the historical and eco-politic aspects of socio-cultural encounters and colonization / colonizing praxes; and in determining the parameters of change-transformation-continuity-discontinuity in pre and post-colonial eras.