Kore halk kültüründe ölü gömme gelenekleri.
Tradition of burying the dead in Korea folklore
  1. Tez No: 456868
  2. Yazar: HYUN JOO PARK LEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sosyokültürel yaşamda toplum içindeki bireyler için kaçınılmaz bir sondur ölüm. Ölüm, doğumla başlayan geçiş dönemlerin en son noktasıdır. Çoğu zaman üzerinde derinlemesine konuşulmaktan kaçınılan ölüm, kimi toplumlar için sonun başlangıcıyken, kimi zaman da başlangıcın sonudur. Ölümle ilgili ritüeller toplumlarda ve farklı nedeniyle etkili olmaktadır. Kore tarihine bakıldığında her dönemde farklı bir Krallık Dönemi önümüze çıkar. Değişen Krallıkla birlikte yönetim politikası ve halkın inancı da değişim gösterir. Ölü gömme geleneklerinin de her dönemin yönetimi tarafından bir gerekçeye göre değiştirilmiş olduğu görülür. Dolayısıyla Kore'de ölü gömme gelenekleri araştırmamızda öncelikle, mezarlık seçimlerini ve Kore halkının inançları üzerinde önemli rolü olan cenaze ritüellerini inceledik. Sonraki bölümde Kore kronolojik tarihine göre toplumun sosyal statüsüyle ilgili konuları ve her döneme ait mezar türleri ve şekilleri üzerinde incelenmiştir. Mezarlar, dikili taş, anıt ve diğer buluntuları görülmüştür. Halkbilimi çalışmaları, ölü gömme geleneklerini araştırarak o dönemin yaşam özelliklerini ve kültürünü aydınlatmak için kullanılabilir. Umarım bu araştırma daha ileri çalışmalar için bir yol gösterici olacaktır. Bu tezimin amacı; Kore kültüründeki cenaze ritüelleri, ölü gömme işlemleri, mezar çeşitleri ve Kore'lilerin ölü ve ölümle ilgili olan inançlarını merak eden Türklerin bilgi edinmelerine katkıda bulunmaktır. Kore Halk Bilimi ölüm ve sonrası uygulanan tören ve mezar çeşitlerini detaylı anlatarak Kore kültürünü daha iyi yansıtmaktır. Çalışma kapsamı, Kore tarihinin başlangıçından Joseon dönemi sonuna kadar (?- 1910) olan süreyle sınırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ölüm, Gelenek, Mezar Taşı, Buluntular, Cenaze Töreni
Özet (Çeviri)
Death, is an inevitable event for the individuals in the sociocultural life of a society. Death, is the last step of all the other periods of life which starts with birth. Death, mostly avoided to be spoken on deeply, is accepted to be the start of the end in some societies, while the end of the the start in others. In our research, we examined burial traditions, choice of the kind of the tombs, burial rituals and effect of these customs on the beliefs of the Korean people. In the following section, we studied some topics related to the social status of the society and the kinds of tombs, according to the kronological order in history. We found out several tombs and other discoveries. Later we examined traditional burial rituals in Korean culture. Lastly we learned that the society got influenced strongly by the Chinese culture on the subject of death. Another aspect of our study is the alikeness between Goguryeo and Göktürk tombs. Especially, the tombs in Goguryeo Kingdom period is very much like that of Kül Tigin tomb during period of Göktürks. Goguryeo, was the Kingdom ruling in the Mancurya area, now under the Chinese sovernity. It was, then, the Göktürk period in Turkish history. That's why, a more detailed research could bring out a stronger traditional relationship between the Korean and Turkish people. The research aims to introduce the Korean culture acting on the beliefs of the society related to the event of death and burial traditions. Studies on folk culture can be used to enlighten the ancient characteristics of the old societies. I hope, this research will be a helpful guide for the later studies on the subject. Anyway, this study covers the period till the end of Josean time (?- 1910) in Korean history. Keywords : Death, Tradition, Tombstone, Graves, Artifacts, Burial Rituals.