Eşlerin bağlanma stilleri ve evlilik uyumları ile çocuklarındaki davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluations of relationships between attachment styles and marital asjustment of couples and children's behavioral problems
- Tez No: 554744
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6-18 yaş arası çocuğa sahip anne ve babaların bağlanma stilleri ve evlilik uyumları ile çocuklarında gözlemledikleri davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi Bursa ili merkez ilçelerinde yaşayan 6-18 yaş arası çocuğa sahip 105 anne, 105 baba; toplam 105 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Evlilikte Uyum Ölçeği ve 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, annelerin ve babaların kaygılı ve kaçıngan bağlanma boyutları ile çocuklarındaki davranış problemleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Annelerin ve babaların evlilik uyumları ile çocuklarındaki davranış problemleri arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre, Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme ölçeği alt boyutları olan Anksiyete/Depresyon ve Dikkat Sorunların, annelerin bağlanma boyutlarından kaygılı ve kaçıngan bağlanmalarını pozitif yönde anlamlı düzeyde, evlilik uyumlarını ise negatif yönde anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme ölçeği alt boyutları olan Anksiyete/Depresyon ve Dikkat Sorunların babaların kaygılı bağlanmalarını, Anksiyete/Depresyon, Saldırgan Davranışlar ve Sosyal Sorunların babaların kaçıngan bağlanmalarını pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Dikkat Sorunları ise babaların evlilik uyumlarını negatif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyse the relationship between the attachment patterns of mother and father, the marital adjustments and the behavioral problems of the children. The sample group used in this study consists of 105 married couples, i.e. 105 mothers and 105 fathers, who have children aged between 6 and18 years and live in Bursa. In order to obtain the required data for this study different data collection tools were used: Sociodemographic İnformation Forms, Experiences in Close Relationships, Marital Adjustment Scales and Child Behavior Checklists For Ages 6-18. As a result of the correlation analysis, a positive relationship is found between anxious-avoidant attachment of the mothers and fathers and the behavioral problems of the children. On the other hand, a negative relationsip is found between marital adjustments and the behavioral problems of the children. Based on the regression analysis, considering only the mother, the anxiety/depression and the attention deficit of the children or the young person, that is considered as one of the subdimension of the children behavior assesment, has a significant postive impact on anxious-avoidant attachment whereas it has a significant negative impact on marital adjustments.On the other hand, the same children anxiety/depression and the attention deficit of the children,considering only the father, has a positive impact on anxious-avoidant attachment whereas anxiety/depression, agressive behaviors, social problems have a postive impact on anxious-avoidant attachment. The attention deficit, instead, has a negative impact on the marital adjustment of the father.