Eşlerde evlilik uyumu ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marital adjustment and attachment styles of couples
  1. Tez No: 651126
  2. Yazar: YELDA İPEK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Family Planning, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı eşlerin bağlanma stilleri ve eş uyumları arasındaki ilişkileri demografik ve aile faktörleri açısından incelemektedir. Çalışmada nedensel karşılaştırma araştırma deseni kullanılarak evli çiftlerin evlilik uyum düzeyleri; bağlanma stili, cinsiyet, çocuk sayısı, evlilik süresi, evlilik şekli, eğitim durumu, aylık gelir ve yaş değişkenlerine göre karşılaştırılarak incelenmiştir. Hatay'ın il, ilçe ve köy merkezlerinde ikamet eden 234 evli çift araştırmaya dahil edilerek çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmada demografik bilgi formu, evlilik uyum ölçeği ve ilişki ölçekleri anketi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi ile kadınların ve erkeklerin büyük bir oranı kayıtsız ve güvenli bağlanma stiline sahip olduğu anlaşılmaktadır. Cinsiyet ile bağlanma stili arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Araştırmada güvenli bağlanma stiline sahip kadınların evlilik uyumları kayıtsız bağlanma stiline sahip kadınlarınkine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde güvenli bağlanma stiline sahip erkeklerin evlilik uyumları hem kayıtsız hem de saplantılı bağlanma stiline sahip erkeklerinkine kıyasla anlamlı olarak daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Bağlanma stiline göre çiftlerin evlilik uyum puan ortalamalarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Güvenli bağlanma stiline sahip çiftlerin evlilik uyumlarının, kayıtsız bağlanma stiline sahip çiftlerinkinden anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer boyutunda ise katılımcıların cinsiyet, aylık gelir, yaş, çocuk sayısı, evlilik şekline, süresine göre evlilik uyumlarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma verilerine göre, cinsiyet, çocuk sayısı, evlilik şekline, süresine yaşa ve aylık gelire göre evlilik uyumunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte eğitim durumu ve aylık gelire göre evlilik uyumu anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between spouses' attachment styles and spousal harmony in terms of demographic and family factors. In the study, by using causal comparison research design, marital adjustment levels of married couples were compared in terms of attachment style, gender, number of children, duration of marriage, marriage type, educational status, monthly income and age variables. The study group was formed by including 234 married couples residing in the provincial, district and village centers of Hatay. Data were obtained by using demographic information form, marital adjustment scale and relationship scales questionnaire. Analysis of the research data reveals that a large proportion of men and women have an indifferent and secure attachment style. There was no significant relationship between gender and attachment style. In the study, marital adjustment of women with secure attachment style was significantly higher than that of women with indifferent attachment style. Similarly, marital adjustment of men with secure attachment style was significantly higher than that of men with both indifferent and obsessive attachment style. Significant differences were found in the marital adjustment scores of couples according to attachment style. Marital adjustment of couples with secure attachment style was found to be significantly higher than couples with indifferent attachment style. In the other dimension of the study, comparisons were made between the participants' marital adjustment according to gender, monthly income, age, number of children, type of marriage and duration. According to research data, no significant difference was found in marital adjustment according to gender, number of children, type of marriage, age and monthly income. However, marital adjustment varies significantly according to educational background and monthly income.