Şanlıurfa içme suyu sisteminin kalite kontrol parametreleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 55477
  2. Yazar: NECATİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İÇME SUYU SİSTEMİNİN KALİTE KONTROL PARAMETRELERİ AÇISINDAN İNCELENMESİ Necati YILDIZ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa:75 Bu çalışmada Şanlıurfa'nın gelecekteki su tüketimi zamana bağlı olarak tahmin edilmiş, mevcut kaynak, depo ve şebeke sistemi değerlendirilmiş ve kaynak, depo ve şebekedeki su kalitesi deneysel olarak tesbit edilerek kirlenme olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ana materyalini kaynak, depo ve şebekenin belirli noktalarından ve 1995 yılı boyunca periyodik aralıklarla alınan su numuneleri oluşturmuştur. Numunelerin kimyasal, fiziksel ve bakteriyolojik olarak anlizleri yapılmıştır. Numunelerden alınan sonuçlar Avrupa Topluluğu, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ve TS 266 içme suyu standarttan ile karşılaştırılarak Şanlıurfa içme suyunun mevcut durumu ortaya konularak şebekenin yenileştirilmesi, su kaynaklarının yetersiz olduğu ve yeni kaynakların araştırılması gerektiği sonuçlan ortaya çıkmıştır. Buna karşılık çözüm olarak kentin çok yakınına Şanlıurfa Tünelleri ile getirilmiş bulunan Atatürk Barajı göl suyunun antılarak içme suyu kaynağı olarak kullanılabileceği önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, İçme Suyu, Şebeke, İsale, Depo, Kirlenme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE ASSESSMENT OF THE DRINKING WATER SYSTEM OF ŞANLIURFA ACCORDING TO QUALITY CONTROL PARAMETERS Necati YILDIZ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Environment Engineering 1996, Page: 75 In this study, the consumption of water with respect to time for Şanlıurfa in has been estimated, present water spring, store and network system have been evaluated and the quality of water in spring fountain, store and network system has been established experimentaly. Then if there is any pollution in water have been investigated. The main material of the study has been sample water which was taken from specific points of spring, store and network in periodic interval during 1995. Samples have been analysed chemically, physically and bacteriologically. The results taken from samples have been compared with the drinking water standart of Europan Commnity, World Healt Organisation (WHO) and TS 266 (Turkish Standart). Then the present condition of drinking water of Şanlıurfa has been revealed and the result of renewing the network, the lack of water fountains and the necessetiy of new sources researching have been brought up into public view. As alternative solution, it is suggested that Atatürk Dam Lake water whichs is brought by Şanlıurfa Tunnels near the city it can be used as the resource of drinking water when it is refined. KEYWORDS: Şanlıurfa, Drinking Water, Network, Pipe-Line, Storage, Pollution II