Öğrencilerin alan derslerindeki başarısının işletmelerde iş yeterliliklerine etkisi: Meslek liselerinde ulaştırma hizmetleri alanı lojistik dalında eğitim gören öğrenciler üzerinde bir araştırma
The effect of students success in field courses on business competence in enterprises: A research on students studying transportation services in vocational high schools
- Tez No: 554785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADIGÜZEL MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mesleki ve teknik eğitim ülkemizin nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinde sosyal ve ekonomik kalkınmaya destek vererek önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu anlamda mesleki eğitim veren mesleki ve teknik liseler toplumun geneline yönelik olarak ihtiyaçları karşılayan öğrenme ortamlarının bulunduğu, iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte eğitim veren okullar olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı ulaştırma hizmetleri alanında eğitim gören meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin alan derslerindeki başarıları ile lojistik mesleğine karşı tutumlarının işletmelerdeki iş yeterliliklerine etkisini ölçerek alanla ilgili iyileştirilmesi gerekli görülen noktalara değinmektir. Bu çalışmada yöntem olarak ulaştırma hizmetleri alanında eğitim gören lojistik öğrencilerine ve eğitici personele iki farklı türde hazırlanmış anket uygulanmıştır. Öğrenciler için 30 maddeden oluşan tutum ölçeği anketi ve eğitici personel için 32 maddeden oluşan gözlem kontrol formu anketi hazırlanmıştır. Araştırma bulgularının analizinde nicel analiz yöntemine başvurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS programında değerlendirilerek sonuçlar ortaya konmuştur. Sonuç olarak ulaştırma hizmetleri alanında okuyan öğrencilerin mesleğe ilişkin tutumlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin mesleğe ilişkin tutum ve akademik başarılarının işletmelerdeki iş yeterliliğini etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ortaya çıkan bu sonuç araştırmaya katılanların orta düzeyde bir akademik başarıya sahip olmalarına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocational and technical education fulfills an important task by supporting social and economic development in the training of qualified workforce of our country. In this sense, vocational and technical high schools providing vocational education are seen as vocational schools where they can find suitable learning environments to meet the needs of the society and meet the needs of the labour market. The aim of this study is to evaluate the success of the senior students in the field of transportation services and to assess the impact of their attitudes towards the logistics profession on business competencies and to address the points that are deemed necessary for improvement in the field. In this study, two different questionnaires were applied to qualified instructor and logistics students who were trained in transportation services as a method. A 30 item attitude scale questionnaire for students and a 32 item observation control questionnaire for educational personnel were prepared. Quantitative analysis method was used in the analysis of research findings. The obtained data by evaluated in SPSS program results were revealed. As a result, it was determined that the vocational attitudes of the students studying in the field of transportation services were at a moderate level. It has been concluded that the students professional attitudes and academic achievements do not affect business competence in enterprises. This result has been attributed to the fact that those involved in the research have a moderate academic achievement.