Customer attitudes on online shopping
İnternet alışverişi üzerindeki müşteri tutumları
  1. Tez No: 554808
  2. Yazar: BUSE DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda yenilikler oluşmaktadır. İnsanların günden güne yoğun olarak çalışması ve ihtiyaçlarına zaman ayıramaması da onları yeniliklere ve yeni arayışlara yöneltmektedir. Çalışan insanların çoğu, hafta içi işten geri kalan zamanlarında alışveriş için kendilerine vakit ayıramamaktadır. Bu durum, internet alışverişini doğurmuştur. İnsanlar internet alışverişiyle mağazaya gitmeden de, bilgisayar başında ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Mağaza alışverişiyle internet alışverişi karşılaştırıldığında internet alışverişi bazı tüketiciler tarafından risk olarak görülse de bazıları bu yöntemin hayatlarını kolaylaştırdığını düşünmektedir. Bu çalışma, tüketicilerin internet alışverişindeki tutumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Veriler anketle toplandı. Toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edildi. Değişkenler arasında lineer bir ilişki olup olmadığını ölçmek için korelasyon analizi yapıldı. Bağımlı değişken ve Bağımsız değişkenler arasındaki ilişki çoklu regresyon analizi kullanılarak test edildi. Demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapıldı. Bu çalışmada yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi çeşitli demografik faktörlerin müşterilerin internet alışveriş tutumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, müşterinin çevrimiçi alışverişe yönelik tutumlarının nasıl etkilendiği, Kolaylık, Karşılaştırılabilirlik, Zaman Tasarrufu, Ürün çeşitliliği, Ödenebilirlik, Geçmiş Deneyimler, Ödeme Seçenek ve Süreci Web sitesi özellikleri ve Teslim Süresi tutumları açısından da araştırılmıştır. Analiz sonucunda, yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir gibi çeşitli demografik faktörlerin müşterilerin internet alışverişi tutumu üzerinde etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Kolaylık, Ürün çeşitliliği, Web site özellikleri ve Teslim Süresi de müşterilerin online alışveriş üzerindeki tutumunu etkilememekte olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology innovations are occurring in our lives. The fact that people work hard from day to day and can not spare time to their needs, leads them to innovations and new way of searching. Most of the working people do not have time for shopping during the rest of the week on the job. This led to internet shopping. People can meet their needs at the computer without going to the stores with internet shopping. Internet shopping is seen as a risk by some consumers when shopping exchanges are compared with shopping exchanges, but some think that this method facilitates their lives. This study aims to analyze consumers' attitudes on internet shopping. Data were collected by survey. The collected data were analyzed with the SPSS 22 program. Correlation analysis was performed to measure relationship between scales. The relationship between variables was tested using multiple regression analysis. T-test ve One Way Variance Analysis (ANOVA) was performed to determine whether it differs according to demographic variables. In this study, it was investigated how various demographic factors such as age, gender, education and income affect customers' attitudes on online shopping. In the study, how customer attitudes on online shopping are affected were also investigated in terms of Convenience, Comparability, Saving time, Product variety, Affordability, Last experiences, Mode and process of payment, Website properties and Delivery time attitudes. As a result of the analysis, As a result of the analysis, it was found that various demographic factors such as age, gender, education and income do not have an impact on the Internet shopping attitude of customers. At the same time, Convenience, Product variety, Website features and Delivery Time has also emerged that customers do not affect their attitude on online shopping.