Hekimlik sözleşmesi ve hekimin sözleşmeden doğan sorumluluğu
The medical contract and the liability of physicians under the medical contract
  1. Tez No: 554809
  2. Yazar: FATMA BEGÜM YEŞİLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hekimlik sözleşmesi, serbest/bağımsız çalışan hekim ile hasta arasında kurulan, hekimin bir ücret karşılığında hastanın hastalığının tedavisi için bütün tıbbi yöntemler arasında rahatsızlığın niteliğine en uygununu seçip uygulamayı taahhüt ettiği bir özel hukuk sözleşmesidir. Hekimin sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerinin başında hastalığın teşhisi, tedavisi ve bakımı gelmektedir. Hekim, üstlendiği bu yükümlülükleri azami özeni göstererek yerine getirmelidir. Hekimin söz konusu bu yükümlülüklerinin dışında özenle yerine getirmesi gereken daha birçok yükümlülüğü bulunmaktadır. Hekim, sözleşmeden kaynaklanan bu yükümlülüklere aykırı hareket ederek bir zarara neden olduğunda, sorumluluğu söz konusu olmaktadır. Hekimlik sözleşmesinin karşı tarafını oluşturan hasta ise, hekimin neden olduğu maddi ve manevi zararlarının giderilmesini talep etme hakkına sahiptir. Hasta; uğradığı zararları, hukuka aykırılığı ve illiyet bağının varlığını ispat etmekte yükümlüdür. Bunun karşılığında kusurunun bulunmadığının ispatı hekim tarafından yapılmalıdır. Hastanın uğradığı maddi ve manevi zararların tazmini ise, hekimler için mâli sorumluluk sigortasının zorunlu hale getirilmesiyle birlikte, sigortacı tarafından yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical contract is a private-law contract which is established between the self employed physician and the patient. Due to this contract, the physician undertakes to choose the best treatment according to the type of the disease among the whole medical methods for the illness of the patient in turn for a fee. Main obligations of the phsician inflicting from the contract are to diagnose the illness, to treat the illness and to take care of it. The physician must fulfill these obligations which he undertakes by showing maximum care. Except these mentioned obligations, the physician has many more obligations to fulfill with care. When the physician causes a damage by acting against these obligations which are inflicting from the contract, he has been held responsible. The patient, who is the the party to the madical contract has right to claim the material and moral hazard to be compensated. The patient is obligated to prove the losses he met, the infringement and the existence of the casual link. In turn for this, the prove of not having any fault has to be made by the physician. The compensation of the material and moral hazard of the patient has been paid by the insurer with the liability insurance which is obligated for the physicians.