Şartlı nakit transferinin yoksulluğu azaltmadaki rolü: Brezilya, Meksika ve Türkiye'de şartlı eğitim yardımı uygulaması
The role of conditional cash transfer (CCT) in reducing poverty: Traineeship applications in Brazil, Mexico and Turkey
- Tez No: 554810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde yoksulluk küresel bir sorun haline gelmiştir ve geliştirilen çözüm önerileri buna bağlı olarak evrensel düzeyde dikkat çekmektedir. Bunlardan en önemlisi gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azaltmak için tasarlanan ve uygulamaya koyulan ŞNT programıdır. ŞNT, eğitim ve sağlık yardımlarıyla insan sermayesini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle eğitimin yoksulluk döngüsünü kırıcı etkisi bu programı popüler yapmıştır. Program başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere Afrika ve Asya'nın pek çok ülkesinde önemli bir sosyal yardım aracı olarak kendine uygulanma alanı bulmuştur. Brezilya ve Meksika uygulamaları en başarılı örnekler arasında gösterilmektedir. Türkiye 2003 yılından günümüze ŞNT programını yoksullukla mücadele için etkin uygulayan ülkelerden biridir.
Özet (Çeviri)
Today, poverty has become a global problem and therefore developed solution suggestions draw attention at the universal level. The most important of these is the CCT program designed and implemented to reduce poverty in developing countries. CCT aims to develop human capital through education and health benefits. Especially, the strong impact of education on the poverty cycle has made this program popular. The program has been used as an important social welfare tool in many countries of Africa and Asia, especially in Latin American countries. Programs impelemented in Brazil and Mexico are among the most sucessful CCT programs. Turkey, from 2003 to present day, is one of the countries that engages CCT program effectively to fight poverty.