Psikiyatri kliniğine başvuran 8-13 yaş grubundaki çocuklarda mizaç özellikleri, duygu düzenleme ve annenin ebeveynlik stresi ile içe yönelim sorunları arasındaki ilişki
The relationships between child temperament and emotion regulation characteristics, mother's parenting stress and internalizing problems among 8-13 ages children who attended psychiatric outpatient unit
- Tez No: 554815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ŞENAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuklarda içe yönelim sorunlarının doğasının anlaşılması amacıyla yapılan bu çalışmada içe yönelim sorunları ile çocuğun mizaç ve karakteristik özellikleri, duygu düzenleme seviyesi ve annenin ebeveynlik stresi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu kapsamda Gazi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Polikliniği'ne ve özel bir psikiyatri merkezine başvuran ve depresyon, kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan 33 çocuk ve anneleri çalışmaya katılmışlardır. Çalışmaya katılan çocuklar Çocuklar için Mizaç ve Karakter Envanteri'ni, anneleri ise araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu'nu, Anne Baba Stres Ölçeği'ni, Duygu Ayarlama Ölçeği'ni ve 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeği'ni doldurmuşlardır. Ölçeklerden elde edilen verilere korelasyon, MANOVA ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda çocuğun içe yönelim sorunlarının zarardan kaçınma mizaç özelliği, ebeveynlik stresi ve duygu ayarlama seviyesiyle ilişkili olduğu, varyans analizi sonucunda ise çocuğun cinsiyetinin ve ailede psikiyatrik tedavi alma durumunun bu faktörler üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Son olarak yapılan regresyon analizi sonucunda çocuğun zarardan kaçınma mizaç özelliğinin ve çocuğun duygu durumunda salınımlar ve duygusal yoğunluk yaşamasının içe yönelim sorunlarını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to understand the nature of internalizing problems in childhood, the relationship between internalizing problems with temperament and character, parenting stress and emotion regulation were investigated. For this purpose 33 children who admitted to Gazi University Child and Adolescense Mental Health Department and a private psychiatry center and their mothers were included to study. These children were diagnosed with depression, anxiety disorder or obsessive compulsive disorder. Children completed only Junior Temperament and Character Inventory while mothers completed Demographic Information Form, Parenting Stress Index and Children Behavior Checklist. Obtained data were analyzed by correlation analysis, MANOVA and regression analysis. According to correlation analysis, internalizing problems are associated with harm avoidance temperament dimension, parenting stress, and emotion regulation level. Additionally variance analysis showed that gender of the child and parents' psychiatric treatment condition have not significant effect on any of these variables. Finally, regression analysis revealed that harm avoidance temperament dimension and child's experience of change in mood and emotional intensity predicts internalizing problems.