Kliniğimizde 2007-2011 yılları arasında izlenen 'nedeni bilinmeyen ateş' olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of 'fever of unknown origin' patients followed inministry of health Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital between 2007-2011 years
  1. Tez No: 554819
  2. Yazar: ASLI HAYKIR SOLAY
  3. Danışmanlar: DR. EMİN EDİZ TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
NBA, enfeksiyonlar, tümörler, multisistem hastalıkları, nadir görülen bazı hastalıklar gibi çok geniş bir alana sahip olması nedeni ile tüm tıp dallarını ilgilendiren önemli tanısal problemdir. Bu çalışmanın amacı; hastalarda önemli morbidite nedeni olan ve hatta mortalite ile sonuçlanabilen, klinisyenlerde tanı açısından zorluklar oluşturan, hasta için önemli bir stres kaynağı olan NBA'ın hastanemizde en sık nedenlerini saptamak, klinisyenlerin bu konudaki duyarlılığını artırmaktır. 16 yaş ve üzeri, 38,30C üzerinde en az 3 hafta devam eden ve ayaktan iki kereden fazla değerlendirilmesine ya da hastanede yatırılarak 3 gün araştırılmasına karşın tanı konulamayan, nötropeni, immün yetmezlik, HIV ve nazokomiyal enfeksiyonu olmayan 43 hasta çalışmaya alındı. Kesin tanı konulan 42 hastanın 19'u (%45,2) enfeksiyon hastalığı, 10'u (%23,8) kollajen doku hastalığı, 7'si (%16,7) malignite tanısı aldı ve 6 (%14,3) hastanın da diğerleri grubu içerisinde yer aldığı görüldü. Bir hastaya ise tüm incelemelere rağmen tanı konulamadı. Hastaların daha önce başvurdukları sağlık kuruluşu ve aldıkları antibiyotik tedavisinin tanı süresini etkilediği ve kliniğimizde enfeksiyon hastalıkları tanılarının çok daha kısa sürede konulduğu görüldü. Hekimler, nadir ve atipik görülen hastalıkların gözden kaçırılarak, komplikasyonların gelişmemesi için uyanık olmalıdır. İlk basamak tetkiklerden sonuç alınamayabileceği unutulmamalı, klinik şüphe varlığında ileri görüntüleme yöntemleri, mikrobiyolojik, serolojik ve immunolojik incelemeler ve nihayet gerektiğinde girişimsel yöntemler kullanılmalıdır
Özet (Çeviri)
Fever of unknown origin (FUO) is one of the major medical diagnostic problems because of it's relationship with infections, tumors, multisystemic disorders and other rarely seen disorders. The aim of this study was to gather information about FUO that causes morbidity and mortality and to raise the awareness of clinicians. The patients over 16 years old without any underlying immunedeficiency, neutropenia, HIV or nasocomial infection with temperature higher than 38.3°C on several occasions over more than 3 weeks, elevated temperature for 3 days as an inpatient or 3 times as an outpatient the diagnosis of which remains uncertain after initial investigations had included to study. Fourty two patients had a diagnosis. Nineteen of these patients (%45.2) had infectious diseases, 10 (%23,8) had collagenous tissue defect, 7 (%16,7) had malignancy and 6 (%14,3) had miscallenous diseases. One patient had no diagnosis despite all advanced examination İt was seen that previous health care admission and the use of antibiotics effected the time to diagnose and patients with infectious disorders had diagnosis in a shorter period of time. Clinicians should be aware of rarely seen and atypical diseases to avoid from complications. Diseases may not be diagnosed with firstline tests and if there is a doubt in diagnosis of patients further imaging and serological, immunological and microbiological tests and invasive tecniques should be done.