Retinal ven tıkanıklıklarına bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal bevakizumab ve intravitreal triamsinolon etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of intravitreal triamcinolone and intravitreal bevacizumab in patients with macular edema secondary to retinal vein occlusions
- Tez No: 311646
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR SOBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızda retinal ven tıkanıklıklarına (RVT) bağlı gelişen makula ödemi tedavisinde kullanılan intravitreal triamsinolon asetonid (İVTA) ve intravitreal bevakizumab (İVB) etkinliklerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Ocak 2007-Mayıs 2011 yılları arasında kliniğimizde RVT'ye bağlı makula ödemi nedeniyle takip edilen, en az 12 aylık takibi olan, 47'si retinal ven kök tıkanıklığı (RVKT) ve 62'si retinal ven dal tıkanıklığı (RVDT) bulunan 109 hastanın dosyaları geriye dönük, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalı olarak incelendi. Olguların demografik ve klinik özellikleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05). RVKT'li gözlerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değişim miktarı 3. ayda (p=0.02), santral makuler kalınlık (SMK) değişimleri ise tüm kontrollerde İVTA uygulanan grupta İVB'ye göre anlamlı olarak fazlaydı (p0.05) SMK değişim oranları tüm kontrollerde İVTA grubunda anlamlı olarak fazlaydı (p0.05). İskemik tip RVDT'de ise İVTA ve İVB arasında EİDGK bakımından anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05) SMK değişimi 1 ve 3.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effectiveness of intravitreal triamcinolone acetonide (IVTA) and intravitreal bevacizumab (IVB) injections in patients with macular edema secondary to retinal vein occlusions (RVOs). The medical records of 109 (47 with central retinal vein occlusion-CRVO and 62 with branch retinal vein occlusion-BRVO) patients, with macular edema secondary to retinal vein occlusion and at least 12 months follow-up between January 2007 and May 2011, were evaluated by within- and inter-group comparisons retrospectively. We divided the patients into two groups based on the drug (IVTA and IVB). Both groups were similar in terms of demographic characteristics (p>0.05). In CRVO, best corrected visual acuity (BCVA) improvement at the 3rd month (p=0.02) and central macular thickness (CMT) reduction at all visits were significantly higher in the IVTA group than the IVB group (p0.05), CMT reduction rate was significantly higher in the İVTA group at all visits (p0.05). In ischemic BRVO, no significant difference was found in BCVA improvement at all visits, but CMT reduction was significantly higher in IVTA group at 1st and 3rd months.