Tip 2 diyabetli hastalarda motivasyonel görüşmenin öz-yönetim ve HBA1C üzerine etkisi
Effects of motivational intervewing intervention on self- management and HBA1C in TYPE 2 diabetes patients
- Tez No: 554835
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
MERAL, K.D. (2017). Tip 2 Diyabetli Hastalarda Motivasyonel Görüşmenin Öz-yönetim ve HbA1c Üzerine Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı. Doktora Tezi. İstanbul. Bu araştırma, Tip 2 diyabetli hastalarda motivasyonel görüşmenin öz-yönetim ve HbA1c üzerine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu deneysel araştırma deseninde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde polikliniğe başvuran 25 deney ve 26 kontrol olmak üzere toplam 52 hasta oluşturdu. Veriler, Şubat 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta Bilgi Formu, Tip 2 Diyabetli Hastalarda Davranış Değişim Aşaması Tanılama Formu ve Diyabet Öz-yönetim Ölçeği ile toplandı. Ön test sonrasında, deney grubuna 4 oturumdan oluşan motivasyonel görüşme yöntemiyle girişimde bulunuldu, kontrol grubuna ise rutin tedavi uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanıldı. Girişim öncesi deney ve kontrol grubundaki hastaların bireysel, hastalık özellikleri ve Diyabet Öz-yönetim Ölçeği sonuçları benzerdi.
Özet (Çeviri)
MERAL, K.D. (2017). Effects of motivational intervewing intervention on self- management and HbA1c in Type 2 Diabetes Patients. Istanbul University Institute of Health Science, Department of Mental Health and Psychiatric Nursing, PhD Thesis, Istanbul. This study was carried out as a research design with randomized controlled pretest, posttest, control group aiming to determine the effect of motivational interviewing on self management and HbA1c in Type 2 diabetes patients. A total of 51 patients (25 experimental and 26 controls) were included in the sample of the study in training and research Hospital in European side of Istanbul. The data were collected between February 2016 and December 2016 by using the Patient Information Form established by the researcher, Behaviour Change Stage Diagnostic Form in Patients with Type 2 Diabetes Mellitus and Diabetes Self-management Instrument. After pretest, motivational interviewing consisting of four sessions was implemented to experimental group and the control group was subjected to routine treatment. Descriptive and comparative statistical methods were used in the analysis of the data. Experimental and control groups were similar in terms of individual, disease features and diabetes self-management scale results at the baseline.