İnsanda oküler motor sinirlerin, ekstraoküler kasların ve Ganglion ciliare'nin topografisi, sintopi ve morfolojisi: kadavra çalışması
Human ocular motor nerves, extraocular muscles and ciliary ganglion topography, syntopy and morphology: A cadaver study
- Tez No: 554836
- Danışmanlar: PROF. DR. TANİA MARUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ekstraoküler kas morfolojisi ve komşu nörovasküler elemanlarla olan ilişkiler hakkındaki ayrıntılı bilgi, başarılı orbita cerrahisi için önemlidir. Bu çalışmada, ekstraoküler kasların ve oküler motor sinirlerin intraorbital kısmının morfometrik özelliklerinin ölçülmesi ve analiz edilmesi amaçlanmıştır. Özellikle, ganglion ciliare'nin yeri ve morfometrik özellikleri oküler motor sinirlerin dallanma paterni ve orbital sinir ve ekstraoküler kaslarla ilişkileri incelenmiştir. Formaldehit ile tahnit edilmiş on iki orbita kullanılmıştır. Ekstraoküler kasların ortalama uzunlukları ve genişlikleri ölçülmüştür: m. levator palpebrae superioris (42,98±4,45; proks: 3,45±0,62; mid:7,04±1,69; dist: 12,56±2,19 mm), m. obliquus superioris (54,31±2,02; 4,20±0,69 mm), m. rectus superior (36,74±2,76; 7,13±0,93 mm), m. rectus inferior (36,27±6,57; 6,31±0,83 mm), m. rectus medialis (38,57±2,40; 7,77±0,95 mm), m. rectus lateralis (37,66±3,10; 7,53±1,36 mm), ve m. obliquus inferior (27,77±2,27; proks: 3,87±1,61; orta: 5,58±1,37; dist: 5,71±1,44 mm). Area nervosa, m. obliquus superior'un orbital yüzeyinde yer alırken diğer tüm ekstraoküler kasların oküler yüzeyinde arka veya orta üçte birlik kısımda yer almaktaydı. Oküler motor sinirlerin ortalama±standart sapma uzunlukları, genişlikleri ve kalınlıkları ölçüldü: ramus superior n. oculomotorius (18,48±4,53; 1,13±0,21; 0,58±0,16 mm), m. rectus medialis'in siniri (16,02±3,11; 1,04±0,28; 0,75±0,21 mm), m. rectus inferior'un siniri (13,88±2,56; 1,17±0,26; 0,74±0,25 mm), m. obliquus inferior'un siniri (36,41±3,23; 0,98±0,29; 0,62±0,20 mm), n. trochlearis (15,92±2,82; 0,97±0,25; 0,40±0,10 mm), n. abducens (14,17± 3,70; 1,26± 0,38; 0,58±0,15) ve ganglion ciliare (4.28±0.84; 2.70±0.30; 0.85±0.21 mm). Bu çalışma sonucunda oküler motor sinir ve ekstraoküler kaslar için elde edilen detaylı ölçümler ve topografik ilişkiler güvenli orbita cerrahisi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Detailed knowledge of the extraocular muscles morphology and relationships with the adjoining neurovascular elements is important for successful orbital surgical outcomes. This study aimed to measure and analyze the morphometric characteristics of the extraocular muscles and the intraorbital part of the ocular motor nerves. In particular, the location and the morphometric characteristics of the ciliary ganglion, branching pattern of the ocular motor nerves and their relationships with the adjoining neural and muscular elements. Twelve formaldehyde embalmed orbitae were used. Mean±SD of lengths and widths of the extraocular muscles: levator palpebrae superioris (42,98±4,45; prox: 3,45±0,62; mid:7,04±1,69; dist: 12,56±2,19 mm), superior oblique (54,31±2,02; 4,20±0,69 mm), superior rectus (36,74±2,76; 7,13±0,93 mm), inferior rectus (36,27±6,57; 6,31±0,83 mm), medial rectus (38,57±2,40; 7,77±0,95 mm), lateral rectus (37,66±3,10; 7,53± 1,36 mm), and inferior oblique (27,77±2,27; prox: 3,87±1,61; mid: 5,58±1,37; dist: 5,71±1,44 mm). The area nervosa was located on the posterior one third or the middle one third on the ocular surface of all extraocular muscles except for the obliquus superior where it was located on its orbital surface. Mean±SD of lengths, widths and thicknesses of the ocular motor nerves: oculomotor nerve superior division (18,48±4,53; 1,13±0,21; 0,58±0,16 mm), nerve to medial rectus (16,02±3,11; 1,04±0,28; 0,75±0,21 mm), nerve to inferior rectus (13,88±2,56; 1,17±0,26; 0,74±0,25 mm), nerve to inferior oblique (36,41±3,23; 0,98±0,29; 0,62±0,20 mm), trochlear nerve (15,92±2,82; 0,97±0,25; 0,40±0,10 mm), abducens nerve (14,17± 3,70; 1,26± 0,38; 0,58±0,15), and ciliary ganglion (4.28±0.84; 2.70±0.30; 0.85± 0.21 mm). These results should be considered for safe orbital surgeries.