Hemşirelik ve fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü öğrencilerinin, sağlık sektöründe yaşanan etik dışı davranışları algılama düzeylerinin araştırılması
A research on nursing and physiotherapy and rehabilitation department students percepti̇on of unethical behavi̇ors experi̇enced i̇n health sector
- Tez No: 554949
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık alanında yaşanan etik sorunlara yönelik üniversite öğrenimini sağlık hizmetleri ile ilgili bölümlerde yapan öğrencilerin görüşlerinin incelendiği çalışmaya Hemşirelik ve FTR bölümünde öğrenim gören toplam 446 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kurt vd. (2015) tarafından gerçekleştirilen“Etik Sorun Ölçeği Geliştirme Çalışması: Tıp Fakültesi Öğrencilerine Yönelik Uygulama”konulu çalışmasında literatüre kazandırdığı veri toplama aracından yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçek, 13 sorudan oluşan ve 5'li likert tipinde ölçektir. Araştırma sonucunda öğrenciler en yüksek düzeyde“Hastanın kişiliğine ve mahremiyetine saygı gösterilmemesi”,“Sağlık çalışanlarının tedavi sorumluluğunu aksatması”ve“Zayıfların/güçsüzlerin sağlık hizmetleri ile ilgili haklarının korunmaması”görüşlerine katıldıkları görülmektedir. En az katılım gösterdikleri görüşler ise“Amirlerin ya da tanıdıkların hastayla ilgili özel istekler”,“Ürün tanıtıcılarının kendi ürünleriyle ilgili özel istekleri”ve“Tıbbi olmayan nedenlerle rapor/istirahat isteği”görüşlerini belirttikleri görülmektedir. Bununla birlikte ölçekte yer alan her bir ifadeye yönelik görüşlerin, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık analizine bakıldığında, cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, sağlık alanındaki etik sorunlarla ilgili bilgi düzeyi ve net olarak bu sorunları bilip bilmeme durumlarına göre farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A total of 446 students from the Nursing and FTR department participated in the study that examined the views of students who made their university education in the departments related to health services related to the ethical problems in the field of health. As a data collection tool, Kurt et al. (2015), ğı Ethical Problem Scale Development Study: Application for Medical Faculty Students“was used in the study. The scale used in the study is a 5-point Likert type scale consisting of 13 questions. At the end of the research, it is seen that the students participate in the opinions of süz not respecting the personality and privacy of the patient ”, tedavi disrupting the responsibility of health care workers çalışan and an not protecting the rights of weak / weak people about health services Araştırma. At least, the opinions they attended showed that the“special requests of the supervisors or acquaintances regarding the patient”, ıc the specific requests of the product identifiers regarding their products“and the in report / resting request for non-medical reasons”. However, when the differences in views of each expression in the scale are analyzed according to socio-demographic characteristics of the students, it is seen that there are differences according to gender, department, class level, knowledge level about the ethical problems in the field of health and clearly whether they know these problems or not.