AISI304L ve AISI430 kalite paslanmaz çeliklerin nokta direnç kaynak kabiliyetine ilave yapıştırıcının etkisi
Effect of additional adhesive on the point resistance welding ability of AISI304L and AISI430 grade stainless steels
  1. Tez No: 554972
  2. Yazar: FATİH DAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ferritik ve östenitik paslanmaz çeliklerin ilave yapıştırıcı kullanarak elektrik direnç nokta kaynak yöntemi ile birleştirilmesi esnasında değiştirilen bazı kaynak parametrelerinin mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisini araştırılmıştır. Çalışmada, 1.5 mm kalınlıkta, 30x100 mm boyutlarındaki AISI 430 ferritik ve AISI 304L kalite östenitik paslanmaz çelikler direnç nokta kaynak yöntemi ile yapıştırıcılı ve yapıştırıcısız olmak üzere birbirleri ile birleştirilmiştir. Kaynak işlemleri; 6 kN elektrot kuvveti, 5, 8, 11 kA kaynak akımı ve 10, 20, 30 periyot kaynak zamanı olmak üzere 9 farklı parametrede yapıştırıcılı ve yapıştırıcısız olarak 2 farklı şekilde gerçekleştirilmiştir. Yapıştırıcılı kaynak numunelerinde Tereson ms 9220 nokta kaynak yapılabilir yapıştırıcı malzeme kullanılmıştır. Kaynak bağlantılarının dayanımlarını saptamak için çekme-makaslama deneyi yapılmıştır. Dijital kumpas yardımı ile numunelerin kaynak çekirdeği çapları ve kaynak çekirdek derinliği ölçülmüştür. Numunelerin kaynak çekirdeklerinde sertlik ve optik mikroskop çalışmaları yapılmıştır ve en uygun kaynak parametreleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some welding parameters changed during mechanical and microstructure properties of ferritic and austenitic stainless steels by using electrical resistance spot welding method by using additional adhesive was investigated. In the study, 1.5 mm thick, 30x100 mm AISI 430 ferritic and AISI 304L grade austenitic stainless steels were joined together with resistance spot welding method with or without adhesive. Welding processes; Electrode force of 6 kN, welding current of 5, 8, 11 kA and welding time of 10, 20, 30 periods were realized in 2 different ways with and without adhesive in 9 different parameters. Tereson ms 9220 spot weldable adhesive material was used in adhesive welding samples. Tensile shear test was performed to determine the strength of welded joints. With the help of digital caliper, weld core diameters and weld core depths of the samples were measured. Hardness and optical microscope studies were performed on the welding cores of the samples and the most suitable welding parameters were determined.