Kronik otit nedeniyle tek seans ile birden fazla seansta yapılan timpanoplastilerin karşılaştırılması
Comparison of tympanoplasties performed in one session and multiple sessi̇ons due to chronic otitis media
  1. Tez No: 554991
  2. Yazar: SUPHİ BULĞURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Kolesteatomlu kronik otitis media cerrahisinde, amacımız intakt kanal mastoidektomi veya açık kavite mastoidektomi uygulayarak kolesteatoma eradikasyonu sağlarken hastaya en iyi işitme fonksiyonu gerçekleştirmektir. Bu çalışmamızda tek seansta işitme rekonstruksiyonu gerçekleştirdiğimiz ve ikincil seansta işitme rekonstruksiyonu gerçekleştirdiğimiz hastaları karşılaştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: 2013 ile 2015 yılları arasında kliniğimizde kolesteatomlu kronik otitis media nedenli ameliyat edilen 37 hastanın 19'una tek seansta işitme rekonstruksiyonu ve 18'ine ikincil seansta işitme rekonstruksiyonu gerçekleştirildi. Hastaların hepsinde stapes erozyonu olduğundan Wullstein sınıflamasına göre tip 4 timpanoplasti uygulandı. Birinci gruptaki 19 hastanın 4'ü intakt kanal mastoidektomi, 15'i açık kavite mastoidektomi ameliyatı oldu. İkinci gruptaki 18 hastanın 4'ü intakt kanal mastoidektomi, 14 hastaya da açık kavite mastoidektomi ile birlikte dış kulak yolu arka duvar rekonstruksiyonu gerçekleştirildi. Bu 2 grup arasında işitme kazançları, hastanede yatış süreleri ve hastaneye toplam maliyetleri karşılaştırıldı. Sonuçları analiz etmek için SPSS(R) versiyon 20 kullanıldı. .
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In the surgery of chronic otitis media with cholesteatoma, our objective is to give the patient the best hearing function while providing cholesteatoma eradication by performing intact canal mastoidectomy or canal wall down mastoidectomy. In this study, we compared the patients that we performed hearing reconstruction in single stage and two stage. MATERIAL AND METHODS: Thirty seven patients with cholesteatoma who were treated in our clinic between 2013 and 2015 were enrolled in this study. In 19 ears, the surgery was combined with ossiculoplasty in a singlestage procedure and in 18 ears hearing reconstruction was delayed to second stage. Type 4 tympanoplasty was performed on all patients because they all had stapes erosion. Four of the 19 patients in first group had intact canal mastoidectomy and 15 of them had open cavity mastoidectomy operations. Four of the 18 patients in second group had intact canal mastoidectomy and 14 of them had open cavity mastoidectomy with external auditory canal back wall reconstruction. Hearing benefits, hospitalization periods and their total cost to hospital were compared between these 2 groups. SPSS version 20 was used to analyze the results.