Bir ay - beş yaş grubu çocukluk çağı alt solunum yolu enfeksiyonlarının klinik, radyolojik, değerlendirilmesi ve mikronutrient düzeylerinin saptanması
One month - five year old childhood lower respiratory tract infections; clinical and radiological evaluation and determination of micronutrient levels
- Tez No: 554992
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNCİ ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Beş yaş altı çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonu sık görülmekte olup ölüm ve hastaneye yatış nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. A vitamini, çinko(Zn), bakır(Cu) , demir(Fe), B12 vitamini gibi mikronutrientlerin eksikliğinin de solunum yolu enfeksiyonlarında tetikleyici olabileceği düşünülmektedir. Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonlarında klinik ve radyolojik değerlendirilmeye ek olararak A vitamini, Zn, Cu, Fe, B12 vitamini gibi mikronutrientlerin düzeylerini saptamak. Metod: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde şubat 2011-2012 tarihleri arasında yatarak izlenen bir ay ile beş yaş arasındaki Akut Bronşiolit(24), Pnömoni(39), ABŞ+Pnömoni(35) tanısı alan toplam 98 hasta alındı. Kontrol grubu ise fizik muayenesinde patolojik bulgu saptanmayan, kronik hastalığı olmayan aynı yaş aralığındaki 47 sağlıklı çocuktan seçildi. Bu hastalarda klinik, radyolojik bulgular akut faz reaktanları, A vitamini, B12 vitamini, Zn, Cu, Fe düzeyleri çalışıldı ve gruplar karşılaştırıldı. Bulgu: Çalışmaya alınan hastaların 63'ü (%64,3) erkek ve 35'i (%35,7) kız olup, yaş ortalamaları 17,6 ± 21,4 (1– 60) ay idi. Fizik muayenede tüm hasta grubunda en sık rastlanan bulgular takipne 85 (%86,7), ral 73 (%74,5), ronküs 59 (%60,2) idi. Tüm hasta grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında beyaz küre(BK) (p=0,001), sedimentasyon(Sed) (p=0,00), CRP (p=0,01) düzeyi hasta grubunda anlamlı düzeyde yüksekti. Tüm hasta grubunda A vitamin düzeyi (p=0,001) ve Fe düzeyi (p=0,001) kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı, Zn düzeyi de hasta grubunda kontrol grubundan düşüktü ancak istatiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The lower respiratory tracy infection is very common among the one month-5 year old children and it is among the first reasons of death and staying in the hospital. Vitamin A, Zinc (Zn), Copper (Cu), Iron (Fe) and Vitamin B12 can be considered as triggering factors in the infections of respiratory systems. Aim: To find out the clinical and radyological evaluation added to the level of micronutrients Vitamin A, Zn, Cu, Fe and Vitamin B12 in the infection of lower respiratory tracy . Method: 98 patients were taken as sample who are between one month and five years, who are observed in the Children Health and Illnesses Clinic of Ankara Education and Research Hospital between the dates of February 2011 and 2012 and who were diagnosed as Acut bronchiolitis(AB) (24), Pneumonia (39), AB+ Pneumonia (35). The control group, on the other hand, is consisting of 47 healthy children who are not diagnosed with any patalogical result, who doesn't have any chronical illness in the same age group. Among these patients, the level of clinic, radiological results, acut faz reactans, Vitamin A, Vitamin B12, Zn, Cu, Fe has been researched and the groups have been compared to each other. Verity: 63% of the patients who were taken to the research are boys, and 35% of those people are girls. The average age group of them was 17,6±21,4 (1– 60). The most common verities off all groups were tachyipnea 85 (%86,7), crackle 73 (%74,5), rhonchus 59 (%60,2). When the whole patient group is compared to the control group the level of white cell (p=0,001), sedimentation(Sed) (p=0,00), CRP (p=0,01) is meaningfully high among the patient group.