Kliniğimizde doğum yapmış gebelerde ulusal ve uluslararası venöz tromboemboli profilaksi protokollerinin uygulanabilirlik ve etkinlik açısından karşılaştırılması
Pregnant women WHO delivered in our clinic national and internationalcomparison of venous thromboembolism prophylaxis protocols in terms of applicability and efficiency
- Tez No: 554995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ERDEM TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Tez çalışmamızda farklı ulusal ve uluslararası kılavuzların postpartum dönemdeki tromboprofilaksi endikasyonlarının karşılaştırılması , ülkemizde uygulanabilirliğinin ve etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte bu dönemde profilaksi amacıyla verilen ilaçların maliyeti ile tromboprofilaksi almaması nedeniyle VTE ve buna bağlı görülen pulmoner emboli tanısı sonucu tedavi edilen hastaların kaba maliyet analizlerinin yapılarak bu uygulamaların ülke ekonomisine yansıması açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında doğum yapan 745 olgudan T.C Sağlık Bakanlığı Gebelikte Venöz Tromboprofilaksi Yönetim Rehberi 'ne göre postpartum VTE risk skorlaması yapılan 652 olgu dahil edilmiştir. 93 olgu ise postpartum tromboprofilaksi risk skorlaması yapılmadığı için çalışma dışı bırakılmıştır. 652 hastanın skorlaması hem doğum sonrasında, hem de hastaneden taburcu olmadan hemen önce tekrarlanmıştır. Hastane içinde düzenlenen hasta kayıt dosyalarındaki verilerden hastaların demografik (yaş, gravida, parite) verilerinin yanı sıra risk skorlamasında mevcut faktörleri de kaydedilmiştir. Veri kaynağı olarak klinik kayıtları ve hastane otomasyon sistemi kullanılmıştır. Hastanın hastaneye yatışı sırasında alınan anamnez ve antenatal dönemde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği obstetri polikliniğine başvuran hastaların kayıtlarına göre elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. İstatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ver. 21 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı verilerden normal dağılıma uyan veriler ortalama ± standart sapma, sayı ve yüzde oran olarak gösterilirken, normal dağılıma uymayan veriler ortanca (çeyreklikler arası genişlik -ÇEG) (dağılım aralığı) olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the comparison of the indications of thromboprophylaxis in different national and international guidelines in the postpartum period, evaluation of its applicability and effectiveness in our country, the cost of the drugs given for the purpose of prophylaxis in this period and the diagnosis of pulmonary embolism due to the lack of thromboprophylaxis, economy in terms of its reflection. Material and Method: The study included 652 subjects who had postpartum VTE risk scoring according to the Management Guide of Venous Thromboprophylaxis in Pregnancy Ministry of Health among 745 cases who gave birth between January 2017 and June 2018 in Gynecology and Obstetrics Clinic of Atatürk Training and Research Hospital, Ankara Yildirim Beyazit University. 93 patients were excluded from the study because postpartum thromboprophylaxis risk scoring was not performed. Scoring of 652 patients was repeated both postnatally and immediately before discharge from hospital. The demographic (age, gravida, parity) data of the patients and the factors that were present in the risk scoring were also recorded from the data in the patient registry files prepared in the hospital. linical records and hospital automation system were used as data sources. Anamnesis taken during the hospitalization and antenatal period were analyzed according to the records of the patients who applied to Obstetrics polyclinic Department of Obstetrics and Gynecology Clinic of Atatürk Training and Research Hospital, Ankara Yildirim Beyazit University. Statistical analysis Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ver. 21 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). The suitability of the data for normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test. Data from descriptive data showing normal distribution are shown as mean ± standard deviation, number and percentage, while data not matching normal distribution are shown as median (interquartile range-IQR) (distribution range).