İlkokul müzik dersi öğrenci çalışma kitaplarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi(Denizli İli Merkezefendi İlçesi örneği)
Examination and evaluation of primary school music course student workbooks based on the opi̇ni̇ons of classroom teachers(The example of Merkezefendi̇ Di̇stri̇ct, Denizli city)
  1. Tez No: 555002
  2. Yazar: MERVE KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ile sınıf öğretmenlerinin ilkokul müzik eğitimi dersinde kullanılan müzik ders kitapları ile ilgili görüş ve düşüncelerini tespit etmek, bu görüşler doğrultusunda müzik ders kitaplarının müzik eğitimine olan katkısını, programda yer alan hedefleri gerçekleştirebilme düzeyini ve ders kitabında bulunması gereken özelliklere ne derece sahip olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma; ilkokul müzik dersi kitaplarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak, programa uygunluk, bilimsel içerik, tasarım- görsel düzen ve etkinlikler açısından yeterli olup olmadığının belirlenmesi, ders kitabının eksik yönlerinin tespitine katkıda bulunabilmesi ve alanda yapılacak çalışmalara, hazırlanacak olan ders kitaplarına yol gösterici olması yönünden önemlidir. Araştırmaya random (seçkisiz) olarak seçilen 20 okulda görev yapan ilkokul sınıf öğretmenleri katılmıştır. Araştırmadaki veriler, sınıf öğretmenlerinin görüşlerini almak amacıyla hazırlanan anket sorularıyla elde edilmiştir. Öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılıp, alt problemlere dayandırılarak çözümlenip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to determine the opinions and thoughts of the class teachers about the music textbooks used in the music education course, the contribution of the music textbooks to the music education in accordance with these opinions, the level of ability to realize the objectives in the program and the characteristics that should be found in the textbook. . It is important to determine whether primary school music lesson books are based on the opinions of the classroom teachers, to determine whether the program is sufficient in terms of scientific content, design-visual order and activities, to contribute to the determination of the missing aspects of the textbook, and to guide the works to be done in the field and the textbooks to be prepared. Primary school teachers working in 20 schools selected randomly were included in the study. The data in the research were obtained by the questionnaire questions which were prepared in order to get the opinions of the class teachers. The data obtained from the questionnaire applied to teachers were transferred to computer environment and analyzed and interpreted on the basis of sub-problems.