Bilim ve sanat merkezlerinin eğitim programlarının öğrenci görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of science and art center's education programs based on student opinions
- Tez No: 555026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) devam eden öğrencilerin uygulanan eğitim programları hakkındaki içerik, süreç, ürün ve diğer bileşenler açısından düşüncelerinin ve eğitim programlarından memnuniyet derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma nicel araştırma desenine göre desenlenmiş ve tarama araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma türü bir durumu varolduğu şekilde ortaya koymaktadır. Ölçek toplam puanı üzerinden yapılan analizlerde öğrencilerin görüşleri arasında cinsiyet değişkeni ve haftalık devam edilen ders saati değişkenleri açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. İl değişkenine göre yapılan analizlerde BİLSEM'lerde uygulanan eğitim programlarının genel olarak ve iller bazındaki eksiklikleri tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucu olarak kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre memnuniyet durumlarının daha yüksek olduğu; ders saati 8 ve üzerinde olan öğrencilerin daha az ders saati eğitim alanlara göre daha çok memnun oldukları ve öğrencilerin memnuniyet durumlarının eğitim kademelerine göre değişmediği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında BİLSEM'lerde eğitim alan öğrencilerin en az 8 ders saati eğitim almaları ve BİLSEM'lerde uygulanan eğitim programlarındaki eksikliklerin giderilmesi önerilmektedir. Ayrıca gelecekte yapılacak araştırmalarda BİLSEM'lerle ilgili farklı değişkenlerin de eklenerek benzer çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the degree of satisfaction of the students who are going to Science and Art Centers (BİLSEM) in terms of content, process, product and other components about the education programs and their thoughts regarding their education programs. This study was designed according to the quantitative research design and survey research method was used. This kind of research reveals a situation as it exists. Results: In the analysis made based on the total score of the scale, a significant difference was found on the gender variables and the weekly attended course hours variables. The general and city-based deficiencies of appropriate training programs have been identified in BILSEMs The results of this study indicate that female students are more satisfied than male students; students with 8 hours and more course hours were more satisfied than those who attend less than 8 hours, and the satisfaction level of students did not change based on the education levels. As a result of this study, it is suggested that the students who are educated at BİLSEMs should take at least 8 hours of instruction and it is recommended that deficiencies in the education programs of BİLSEMs need to be eliminated. In addition, similar studies should be carried out by adding different variables related to BILSEMs in future researches.